• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Pomoc dla Grecji coraz bliżej. Holandia jest "za"

Pomoc dla Grecji coraz bliżej. Holandia jest "za"
Foto: Shutterstock Foto: W zamian za pomoc finansową Grecja zobowiązała się do głębokich reform

Holenderski parlament w środę wypowiedział się przeciwko wnioskowi wzywającemu rząd do odrzucenia trzeciego pakietu pomocy dla Grecji, udzielając tym samym poparcia dla trzyletniego programu w wysokości do 86 mld euro.

Wniosku nie poparło 81 deputowanych, a za głosowało 52 członków liczącego 150 miejsc parlamentu. Jeden poseł z partii premiera Marka Ruttego sprzeciwił się udzieleniu pomocy zadłużonej Grecji.

Szef rządu przetrwał też wotum nieufności. Wniosek w tej sprawie złożył prawicowy deputowany Geert Wilders, który ostro sprzeciwia się pakietowi dla Aten.

Burzliwa dyskusja

Podczas gorącej debaty, która poprzedziła głosowanie dotyczące pomocy dla Grecji, Rutte mówił, że oficjalna zgoda parlamentu w tej sprawie nie jest konieczna. Tłumaczył jednak, że byłoby mu trudno zaaprobować pomoc dla Aten, jeśli większość deputowanych odrzuciłaby ten plan.

Podczas debaty szef rządu był atakowany za niedotrzymywanie obietnicy wyborczej. W kampanii przed wyborami w 2012 roku Rutte zapewniał, że Grecja nie dostanie "nawet jednego centa" pomocy.

Wcześniej pakiet dla Grecji zaaprobowały także parlamenty Niemiec, Estonii, Litwy i Łotwy. Poparcie parlamentu dla tego pakietu zapewnił też sobie hiszpański premier Mariano Rajoy, choć w przypadku Hiszpanii nie było to obligatoryjne.

Dzięki tym decyzjom możliwa stanie się wypłata pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Grecja musi zwrócić do czwartku Europejskiemu Bankowi Centralnemu około 3,4 mld euro.

Reformy za miliardy

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro. Pierwsza rata wsparcia dla Grecji ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Grecja porozumiała się z wierzycielami:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane