• rozwiń

Dywan, los na loterię i "Gra o tron". Hiszpańska rodzina królewska ujawniła listę prezentów

Dywan, los na loterię i "Gra o tron". Hiszpańska rodzina królewska ujawniła listę prezentów
Foto: Bulls Pix Foto: Po objęciu tronu 48-letni król zaostrzył zasady przyjmowania wartościowych przedmiotów przez członków dworu

Hiszpański pałac królewski opublikował listę prezentów, które otrzymał w ubiegłym roku. Wśród 326 przedmiotów jest m.in. kolekcja "Gry o tron", krawaty czy wazy. Listę sporządzono w ramach podejmowanych przez króla Filipa VI wysiłków na rzecz transparentności.

Jak przypominają w piątek media, w czerwcu 2012 roku dziennik "El Confidencial" ujawnił, iż ówczesny król Juan Carlos dostał w prezencie od premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich dwa ferrari. Doniesienia te oburzyły Hiszpanów, których kraj był wówczas pogrążony w kryzysie gospodarczym i doprowadziły do jeszcze większego spadku popularności monarchy. Wiadomość była bowiem kolejną wpadką króla - zaledwie dwa miesiące wcześniej kraj obiegły zdjęcia z luksusowego wyjazdu na safari do Botswany, na których Juan Carlos dumnie pozował przy zabitym słoniu.

Koniec pewnej epoki

W czwartek, prawie cztery lata później, obecny król Filip VI, na rzecz którego Juan Carlos abdykował w czerwcu 2014 roku, chciał pokazać, że ta epoka już się skończyła - pisze dziennik "El Espanol". Pałac królewskich po raz pierwszy od 1975 roku opublikował listę prezentów, jakie członkowie rodziny królewskiej otrzymali w 2015 roku. Znalazło się na niej 326 przedmiotów, takich jak porcelanowe wazy, książki, płyty CD, odznaki, monety okolicznościowe, spinki do mankietów, krawaty, apaszki czy przyciski do papieru. Najwięcej - bo aż 151 - otrzymał sam Filip VI.

Na liście nie ma drogich podarków, gdyż po objęciu tronu 48-letni król zaostrzył zasady przyjmowania wartościowych przedmiotów przez członków dworu.

Jednym z najbardziej przyciągających uwagę prezentów z długiej listy jest kolekcja czterech sezonów serialu "Gra o tron" na Blu-Rayu. Filip VI dostał ją w kwietniu ub.r. w Parlamencie Europejskim od ówczesnego deputowanego Pablo Iglesiasa, którzy jest liderem lewicowej, sprzeciwiającej się oszczędnościom partii Podemos.

Prezenty zbada komisja

Królowa Letycja (Letizia) dostała w 2015 roku 80 prezentów, w tym torby, kolczyki, apaszki, a także czapkę z daszkiem z logo Georgetown University w USA. Wśród wspólnych prezentów pary królewskiej są m.in. tunezyjski dywan i los na loterię.

Teraz prezenty zostaną zbadane przez specjalną komisją, która ustali ich "wartość historyczną, artystyczną czy naukową". Przedmioty mogą trafić do gabloty w pałacu królewskim lub stać się częścią prywatnej kolekcji monarchy.

Również w czwartek pałac królewski ujawnił - po raz kolejny od 2011 roku - zarobki członków rodziny królewskiej. W tym roku Filip VI podniósł ich wynagrodzenie o 1 proc., co jest równe podwyżce, jaką otrzymali hiszpańscy urzędnicy. W 2016 roku Filip VI zarobi ponad 236 tys. euro brutto, podczas gdy jego ojciec otrzyma 189 tys. euro, chociaż, jak zauważają media, nie udziela się on publicznie i w tym roku tylko raz odbył podróż służbową, gdy w styczniu udał się do Gwatemali.

Królowa Letycja może liczyć na wynagrodzenie rzędu 130 tys. euro rocznie. Cały budżet hiszpańskiego dworu królewskiego wynosi 7,77 mln euro.

Król Hiszpanii na okładce gejowskiego magazynu:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane