• rozwiń

Drastyczny spadek urodzeń. Było źle, a jest jeszcze gorzej

Elzbieta Rafalska o liczbie urodzeń w 2017 roku Odtwórz: Elzbieta Rafalska o liczbie urodzeń w 2017 roku
Elzbieta Rafalska o liczbie urodzeń w 2017 roku "Źródło: RMF FM"

W ubiegłym roku w Hiszpanii przyszło na świat o 21,4 procent mniej dzieci niż w 2008 roku, uznawanym za rok poprzedzający kryzys gospodarczy w kraju. Łącznie w 2016 roku urodziło się tam prawie 408, 4 tysiąca dzieci. Spada także ogólna liczba mieszkańców kraju.

Jak poinformował w czwartek Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie, drastycznemu spadkowi liczby urodzeń towarzyszyło zmniejszenie się o 1 mln populacji kobiet w wieku płodnym, określanym przez INE na 15-49 lat.

Według zastępcy dyrektora Departamentu Statystyk Socjodemograficznych w INE Antonio Argueso, zjawisko spadku liczby urodzeń w Hiszpanii powinno utrzymać się w ciągu najbliższych 10 lat.

- Od dekady lat 70. XX w. widoczny jest w naszym kraju systematyczny spadek urodzeń. W ostatnich latach tendencja ta się nasiliła. O ile w 1976 r. na jedną kobietę przypadało średnio 2,8 dzieci, to obecnie wskaźnik ten wynosi zaledwie 1,3 - wyjaśnił Argueso.

W Hiszpanii w rocznych bilansach demograficznych w dalszym ciągu liczba zmarłych przeważa nad urodzeniami. Zjawisko to notowane jest od 1941 r., czyli od kiedy prowadzone są tam statystyki.

Nie ma pracy, nie ma dzieci, ludzie wyjeżdżają

Spadek urodzeń widoczny jest najbardziej poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Według Federacji Gmin i Prowincji Hiszpanii (FEMP) drastyczny spadek populacji jest tam głównie efektem braku pracy. Z szacunków tej organizacji wynika, że ponad 60 proc. gmin w Hiszpanii jest zagrożonych likwidacją z powodu szybko malejącej populacji. W blisko 5000 z nich jest mniej niż tysiąc mieszkańców.

W kwietniu INE ujawnił, że w ub.r. liczba mieszkańców Hiszpanii zmniejszyła się o blisko 18 tys. w porównaniu z 2015 r., do poziomu 46,5 mln osób.

- Spadek ten wynikał głównie z utrzymującej się tendencji wyjazdów cudzoziemców, którzy dotychczas mieszkali w naszym kraju - wyjaśniono.

Najliczniejsze nacje wśród ponad 4,5 mln mieszkających w Hiszpanii obcokrajowców stanowią Marokańczycy, Rumuni oraz obywatele Wielkiej Brytanii. Jest ich tam odpowiednio 748 tys., 685 tys. i 237 tys.

Masowo wyjeżdżają z Hiszpanii także osoby, które urodziły się w tym kraju. Z danych INE wynika, że od początku kryzysu gospodarczego kraj opuścił prawie milion rodowitych Hiszpanów. Szacuje się, że poza krajem mieszka już około 2,4 mln obywateli Hiszpanii.

Eksperci twierdzą, że głównym powodem emigrowania Hiszpanów jest bezrobocie. Rekordowym rokiem pod względem liczby osób bez zatrudnienia był 2013, kiedy bezrobocie dotknęło 26 proc. populacji aktywnej zawodowo. Pod koniec 2016 r. wskaźnik ten sięgał 17 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
Jacy eksperci takie rezultaty. W Afryce też nie ma pracy, bieda jeszcze większa niż w Hiszpanii, a mimo to rodzi się znacznie więcej dzieci, dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, niestety nie jest politycznie poprawna, ale na pewno większość z was sama łatwo odpowie na to pytanie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane