• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Hiszpania

Masowa ucieczka firm z Katalonii. Przez polityczny kryzys

Barcelona chce niepodległości. Madryt mówi stanowcze "nie" Odtwórz: Barcelona chce niepodległości. Madryt mówi stanowcze "nie"
Barcelona chce niepodległości. Madryt mówi stanowcze "nie" "Źródło: TVN24 BiS"

Prawie 4 tysiące firm przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii między styczniem 2017 roku a marcem tego roku. Głównym powodem opuszczania regionu przez przedsiębiorców jest niestabilność polityczna, spowodowana dążeniami separatystycznymi Katalończyków.

Jak poinformował w sobotę barceloński dziennik "La Vanguardia", od 1 stycznia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Katalonię opuściło łącznie 3886 spółek. Przeniosły one swoje siedziby głównie do stołecznej aglomeracji, Aragonii, a także do wspólnoty autonomicznej Walencji.

Przez referendum

Masową ucieczkę firm z Katalonii zapoczątkowało nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe z 1 października ub.r. Już kilka dni po plebiscycie Caixabank oraz Sabadell, odpowiednio trzeci i piąty bank Hiszpanii, wyprowadziły swoje siedziby z regionu. Ich decyzja została wkrótce pozytywnie oceniona przez agencję ratingową Moody's.

W kolejnych tygodniach liczba opuszczających Katalonię firm zaczęła się zwiększać wraz z opublikowaniem przez Madryt 28 października przepisów unieważniających autonomię regionu i zdymisjonowaniem rządu Carlesa Puigdemonta, który opowiadał się za secesją od Hiszpanii.

Do grudnia ub.r. około 2500 spółek przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii.

Stały trend

Masowa ucieczka firm nie wyhamowała też w nowym roku. Z danych hiszpańskich urzędów notarialnych wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2018 r. swoją siedzibę przeniosło do innych wspólnot autonomicznych kraju 1350 przedsiębiorstw działających dotychczas w Katalonii.

W tym roku największym beneficjentem zjawiska ucieczki firm z Katalonii jest aglomeracja Madrytu, gdzie przeniosły swoje siedziby 743 spółki. Z kolei do wspólnoty autonomicznej Walencji przeprowadziły się 144 firmy, do Aragonii – 112, a do Andaluzji - 92.

Na niestabilność gospodarczą Katalonii wpływ ma utrzymujący się w regionie kryzys polityczny. Od końca października nie udało się sformować rządu, a kolejni przedstawiani przez parlamentarną większość kandydaci na premierów nie znajdują aprobaty władz w Madrycie. Jeśli do maja nie uda się wyłonić rządu, Katalonię czekają kolejne wybory.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane