• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Konflikt może uderzyć w hiszpańską gospodarkę. Rząd obniża prognozy

Katalonia grozi Hiszpanii jednostronną deklaracją niepodległości (nagrania archiwalne) Odtwórz: Katalonia grozi Hiszpanii jednostronną deklaracją niepodległości (nagrania archiwalne)
Katalonia grozi Hiszpanii jednostronną deklaracją niepodległości (nagrania archiwalne) "Źródło: Reuters Archive"

Z powodu konfliktu wokół niepodległościowych aspiracji Katalonii rząd Hiszpanii obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok z 2,6 do 2,3 proc. produkt krajowy brutto - wynika z najnowszego projektu ustawy budżetowej.

Uaktualnione dane zostały zawarte w planie ustawy, jaki w nocy z poniedziałku na wtorek hiszpańskie ministerstwo gospodarki przesłało do Komisji Europejskiej.

Według rządowych prognoz w roku bieżącym PKB będzie jednak większy, niż przewidywano, i wzrośnie z zakładanych dotąd 3 proc. PKB do 3,1 proc.

Z rządowego komunikatu wynika również, że w tym roku rząd w Madrycie liczy się z deficytem budżetowym na poziomie 3,1 proc. PKB, a w przyszłym roku - na poziomie 2,3 proc. Wcześniej deficyt budżetowy na 2018 rok zakładano na poziomie 2,2 proc. PKB.

Władze hiszpańskie spodziewają się ponadto dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy.

O referendum

W zorganizowanym 1 października referendum niepodległościowym wzięło udział ponad 2,2 mln Katalończyków spośród 5,3 mln uprawnionych. Ponad 90 proc. uczestników plebiscytu opowiedziało się za secesją regionu.

10 października premier Carles Puigdemont ogłosił w katalońskim parlamencie, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości, ale jednocześnie wezwał deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji regionu, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie. Następnie Puigdemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania “republiki Katalonii”.

W odpowiedzi rząd Mariano Rajoya postawił władzom w Barcelonie ultimatum, grożąc, że jeśli Puigdemont nie wyjaśni, czy proklamował niepodległość regionu, uruchomiony zostanie artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, umożliwiający zawieszenie autonomii Katalonii. W poniedziałek Madryt wydłużył do czwartku rządowi Katalonii czas na porzucenie dążeń niepodległościowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane