• rozwiń

Heineken stawia na kwas chlebowy. Bo Rosjanie piją coraz mniej piwa

Heineken stawia na kwas chlebowy. Bo Rosjanie piją coraz mniej piwa
Foto: sxc.hu Foto: Browary stawiają na kwas chlebowy

Holenderski browar Hejneken rozpocznie produkcję kwasu chlebowego w swoich rosyjskich browarach. Wszystko z powodu kurczącego się rynku piwa w Rosji.

Heineken podał w komunikacie, że produkcja tego napoju pomoże zagospodarować wolne moce produkcyjne zakładów.

Coraz mniej

Firma zanotowała w I kwartale 10-proc. spadek sprzedaży piwa. Wszystko przez ograniczenie spożycia tego trunku przez Rosjan z powodu kryzysu gospodarczego oraz nowych przepisów mających na celu walkę z alkoholizmem.

- Zakłady w całej branży wykorzystują 40 proc. swoich mocy produkcyjnych. Tak samo wygląda sytuacja w naszych zakładach - podkreślił Cyryl Bolmatow, dyrektor ds. stosunków korporacyjnych w Heineken Rosja. - Technologia produkcji kwasu jest podobna do piwa, nie trzeba więc dodatkowych inwestycji - dodał.

"The Moscow Times" powołując się na dane rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat pisze, że produkcja piwa w Rosji spadła w ostatnim roku o 8,6 proc. Do tego dołożył się jeszcze federalny zakaz sprzedaży piwa poza lokalami, ograniczenie reklam i wyższe podatki akcyzowe. W konsekwencji od 2008 roku rynek bursztynowego napoju skurczył się o 30 proc.

W styczniu duński Carlsberg poinformował, że planuje zamknąć dwa z dziesięciu browarów w Rosji. Z kolei belgijski Anheuser-Busch InBev zamknął ostatnio cztery swoje zakłady.

Podczas gdy rynek piwa się kurczy, rośnie rynek kwasu chlebowego. Od stycznia do lipca ubiegłego roku sprzedaż tego trunku wzrosła o 11 proc. - wynika z danych firmy badawczej Nielsen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane