• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Blisko porozumienia w sprawie praw Polaków po Brexicie

Brexit może się nie spodobać kierowcom Odtwórz: Brexit może się nie spodobać kierowcom
Brexit może się nie spodobać kierowcom "Źródło: TVN Turbo"

Wielka Brytania jest bardzo blisko osiągnięcia porozumienia z Unią Europejską w sprawie praw, jakie będą przysługiwały obywatelom po brexicie - zapewnił brytyjski minister finansów Philip Hammond po rozmowach w Budapeszcie, gdzie obecny był też wicepremier Mateusz Morawiecki.

Hammond wziął udział w spotkaniu ministrów ds. współpracy gospodarczej z zagranicą Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Polskę reprezentował wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

Uczestnicy rozmów zwracali uwagę na konieczność ochrony praw obywateli państw UE pracujących i uczących się w Wielkiej Brytanii. Hammond ocenił, że w rozmowach osiągnięto duże postępy i jest "bardzo wysoki stopień zbliżenia stanowisk" co do tego, jak będą chronieni obywatele obu stron po Brexicie.

- Osiągnęliśmy bardzo dobre postępy, mamy bardzo wysoki stopień dostosowania, jeszcze nie do końca zakończony, ale jesteśmy bardzo blisko porozumienia co do tego, jak będziemy bronić swoich obywateli, którzy są w naszych krajach - powiedział podczas konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu ministrów Grupy Wyszehradzkiej.

Umowa handlowa

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szjjarto ocenił, że możliwe skutki Brexitu oznaczają dla państw Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej poważne wyzwania i zagrożenia w sferze handlu i gospodarki i dlatego jest właściwe, by kraje V4 wspólnie przygotowały się na ewentualne negatywne konsekwencje brexitu. Uznał, że jest potrzebna jak najszersza umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią i UE .

Morawiecki zaznaczył ze swej strony, że Polska chce, by wypracowano z Wielką Brytanią takie rozwiązania, "żeby były jak najmniej bolesne i żeby jak najmniej osłabiały Europę,(…) Centralną Europę i Wielką Brytanię".

Jak zaznaczył, Wielka Brytania jest bardzo ważnym partnerem dla Europy Środkowej nie tylko z punktu widzenia handlowego.

- Czując bliskość Ukrainy, Rosji i tego, co się dzieje na wschodniej flance UE, szczególnie cenimy sobie partnera brytyjskiego od strony bezpieczeństwa, przemysłu obronnego i długofalowo patrząc chcielibyśmy, żeby NATO było taką platformą politycznego porozumienia, które łączy nasze kraje patrząc w przyszłość - powiedział Morawiecki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane