• rozwiń

Ryanair odwołuje loty, bo brakuje pilotów. Jest praca i ogromne pieniądze

Grzegorz Brychczyński o brakujących pilotach w Ryanairze Odtwórz: Grzegorz Brychczyński o brakujących pilotach w Ryanairze
Grzegorz Brychczyński o brakujących pilotach w Ryanairze "Źródło: TVN24 BiS"

- Jest duże zapotrzebowanie na personel latający - mówi Grzegorz Brychczyński, prezes Stowarzyszenia Lotniczego. Gość "Biznesu dla Ludzi" w TVN24 BiS dodaje, że w ciągu najbliższych lat potrzebnych może być nawet 600 tysięcy pracowników, a pensje w branży są kuszące. - W Polskich Liniach Lotniczych zarobki kapitana oscylują w granicach 30 tysięcy złotych miesięcznie - zdradza Brychczyński, wskazując, że w azjatyckich liniach pensje są nawet dwa razy wyższe.

W poniedziałek Ryanair poinformował, że ze względu na błędne planowanie urlopów został zmuszony do odwołania we wrześniu i październiku ponad 2 tysięcy lotów. W irlandzkich liniach lotniczych brakuje bowiem pilotów, którzy mogliby obsłużyć wszystkie połączenia.

Zobacz listę odwołanych lotów

Grzegorz Brychczyński zwraca jednak uwagę, że może chodzić nie tylko o urlopy. - W Ryanairze w kokpitach nie latali piloci, latały firmy. Była zawierana umowa między firmą (pilotem - red.) i Ryanairem. Umowa obarczona pewnymi warunkami, karami - wyjaśnia.

- Ryanaira nie interesowało, czy pilot jest zmęczony, z której bazy dojeżdża, gdzie nocuje. Nagle się okazało, że tych pilotów z Ryanaira podkupiły inne linie lotnicze, które zaproponowały etat, obóz kondycyjny - podkreśla prezes Stowarzyszenia Lotniczego.

Wielkie zapotrzebowanie

Obecnie w całej branży lotniczej zatrudnionych jest około 130 tysięcy pilotów. Do 2035 roku potrzebnych może być jednak nawet ponad 600 tysięcy nowych pracowników. - Ruch lotniczy w dobie globalizacji bardzo się nasila. Jest duże zapotrzebowanie na personel latający - podkreśla Grzegorz Brychczyński.

Jak wyjaśnia, linie muszą wysyłać w długie trasy dwie załogi. - W długodystansowych liniach nie może lecieć jedna załoga, muszą lecieć dwie załogi, bo pilot ma określoną liczbę godzin pracy - dodaje gość Roberta Stanilewicza.

Pytany o zarobki na tym stanowisku, wskazuje, że "w Polskich Liniach Lotniczych zarobki kapitana oscylują w granicach 30 tysięcy złotych miesięcznie, drugiego pilota - 25 tysięcy". Jednocześnie wskazuje, że w azjatyckich liniach lotniczych pensje są dwa razy wyższe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zim_ek
zeby zostac pilotem samolotu pasazerskiego to podobno trzeba byc takim okazem zdrowia jak w Gattace. nie mozna miec plomb nie mozna miec depresji itd. nie dziwnego ze zaczyna brakowac
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane