• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

"Atenom zostało pięć dni na uniknięcie Grexitu". Jutro decydujące starcie z wierzycielami

Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie Odtwórz: Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Grecja i jej wierzyciele mają czas do wtorku na osiągnięcie porozumienia | Video: Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie

Wyjście Grecji ze strefy euro będzie nieuniknione, jeśli Ateny i wierzyciele nie znajdą rozwiązania w ciągu najbliższych pięciu dni - powiedział Guenther Oettinger, komisarz Unii Europejskiej. Angela Merkel twierdzi zaś, że decydujące będzie sobotnie spotkanie.

- Zrobimy wszystko do 30 czerwca, aby pokazać, że Grecy są gotowi na reformy - stwierdził Guenther Oettinger, komisarz UE. - Grexit nie jest naszym celem, ale jeśli Ateny i wierzyciele nie znajdą rozwiązania w ciągu pięciu najbliższych dni, to będzie to nieuniknione - dodał.

Kluczowa sobota

W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel to będą "decydujące" negocjacje.

- Spotkanie eurogrupy w sobotę ma decydujące znaczenie, bo czas nagli. Wszyscy uczestnicy Rady Europejskiej uznali, że trzeba zrobić wszystko, by znaleźć rozwiązanie w sobotę - oceniła niemiecka

kanclerz Angela Merkel.

Według niej na obecnym etapie nie jest możliwe przekazanie Grecji dalszego wsparcia ponad to, co jest przewidziane w aktualnym, drugim programie pomocowym dla tego kraju.

Podobne zdanie ma prezydent Francji Francois Hollande. - Musimy zrobić wszystko, aby osiągnąć trwałe porozumienie. Grecja musi przedstawić propozycje, którą pozwolą instytucjom wejść w rozstrzygającą fazę - stwierdził Hollande.

Coraz mniej czasu

Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca a bez ostatniej raty pomocy w wysokości 7,2 mld euro, kraj ten nie będzie w stanie uregulować spłaty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To może oznaczać bankructwo i wyjście Aten ze strefy euro.

Warunkiem odblokowania środków jest porozumienie z instytucjami, reprezentującymi pożyczkodawców w sprawie reform, jakie przeprowadzić ma Grecja.

Wspólna oferta dotycząca koniecznych reform, którą uzgodniły te instytucje, nie została przyjęta przez Grecję. Negocjatorzy reprezentujący rząd w Atenach przedstawili kontrpropozycje na posiedzeniu eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na niższym, eksperckim szczeblu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane