• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Rosjanie bardzo boją się Brexitu. "To będzie panika"

Foto: Will Oliver/PAP/EPA Foto: Gref: Brexit byłby złą wiadomością dla gospodarki Rosji

Wystąpienie W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla gospodarki rosyjskiej i mogłoby skutkować spadkiem PKB Rosji o 1 proc. - powiedział szef Sbierbanku German Gref. Zdaniem ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa wpływ Brexitu na PKB Rosji trudno ocenić.

Wypowiedzi przedstawicieli Rosji dla Bloomberga cytowały w piątek agencje RIA-Nowosti i TASS.

- Brexit może doprowadzić do spadku rosyjskiego PKB o 1 procent. Wyjście W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla rosyjskiej gospodarki i doprowadziłoby do paniki na rynku papierów wartościowych - powiedział Gref, szef największego rosyjskiego banku, w przeszłości minister gospodarki.

Stracą banki

Jego zdaniem akcje rosyjskich firm mogłyby w rezultacie spaść o 5 do 10 procent. Akcje samego Sbierbanku, które w zeszłym tygodniu straciły ok. 10 procent, mogłyby spaść o kolejnych 10 procent - ocenił Gref.

- To będzie panika, będzie to miało nadzwyczaj negatywny wpływ na naszą gospodarkę, nasz kurs wymiany, na inwestorów i na rosyjskie papiery wartościowe. Nie jestem pewien, czy trwałoby to w perspektywie długoterminowej, ale nerwowa reakcja może być bardzo negatywna - uznał szef Sbierbanku.

Ulukajew ocenił, że "nikt nie wie, jak Brexit wpłynie na PKB Rosji". Wskazał jednak, że "Brexit sprzyja wahaniom na rynkach, w tym na rynku ropy, a wyjście W. Brytanii z UE może doprowadzić do długiego okresu wysokiej zmienności".

Ważne centrum

Minister rozwoju gospodarczego wskazał na znaczenie Londynu, międzynarodowego centrum finansowego, dla rynku kapitałowego. Brexit wpłynąłby na ten rynek i wywołałby wzrost zmienności na światowym rynku finansowym. - To będzie miało wpływ na wszystkich kredytobiorców, na wszystkie firmy, które pracują na rynku finansowym. Z tego powodu dla nas oznaczałoby to dużą zmienność i dodatkowe problemy - powiedział Ulukajew.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
denm
czy tylko mi się wydaje, że po wyjściu Brytanii funt pójdzie do góry, zyska na sile, stanie się znowu atrakcyjną walutą? mniej dostępną (jak i sam kraj) i właśnie przez to bardziej pożądaną.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
biznesmanz
Funt mniej dostepny ? Bez sensu. Długoterminowo nic sie wielkiego nie stanie - po prostu będzie wiecej barier więc gospodarka UK bedzie troche mniej wydajna i tyle. Natomaist krótkofalowo może być spekulacyjna orgia. Ale w realnym wymiarze to wyjscie nie zmieni nic niesamowitego co by mialo porażający wpływ na cokolwiek.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane