• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecy sprzedają swoje wyspy. Za miliony euro

Grecja sprzeda swoje wyspy? Odtwórz: Grecja sprzeda swoje wyspy?
Foto: Private Islands Online | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: wyspy-sklejka-16.jpg | Video: Grecja sprzeda swoje wyspy?

Grecja posiada nawet 6 tys. wysp, ale tylko 10 proc. z nich jest zamieszkałych. Część z nich została wystawiona na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Wyspę Omfori o powierzchni 450 ha można mieć za 50 mln euro. Ci, którzy mają mniej zasobne portfele, mogą kupić wyspę Gai o powierzchni 17,4 ha. Cena wynosi jedyne 3,75 mln euro.

Porozumienie Grecji ze strefą euro zakłada utworzenie funduszu, do którego Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro przeznaczony do prywatyzacji. Wg mediów w jego skład mogą wejść wyspy, rezerwaty przyrody czy działki z antycznymi ruinami.

Grecja ostatnio zgodziła się rozmawiać o sprzedaży wysp, z których wiele jest niezamieszkanych i nie ma rozwiniętej infrastruktury. Noblista Joseph Stiglitz, który opowiadał się za umorzeniem długu dla Grecji, jest zdania, że sprzedaż wysp mogłaby być ważną częścią kampanii prywatyzacyjnej. Jednak nie ma to być szalona wyprzedaż, która "oznaczałaby oddanie dziedzictwa za nic". Należałoby poczekać na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości w Grecji i ustabilizowanie się cen.

Portal "Business Insider" stworzył listę prywatnych wysp, które obecnie wystawione są na sprzedaż. Ile są warte?

1. Omfori, Morze Jońskie, 450 ha, 50 mln euro

Na wyspie Omfori, położonej na Morzu Jońskim, znajduje się tylko jeden budynek (widoczny na zdjęciu). Jeżeli jednak kupujący udowodni, że nieruchomości, które chce tam postawić będą dobrą inwestycją to rząd Grecji wyrazi zgodę na ich budowę.

2. Dulichium, Morze Jońskie, 540 ha, 40 mln euro

To największa prywatna wyspa, która obecnie jest wystawiona w Grecji na sprzedaż. Najwyższy punkt znajduje się 250 m n.p.m. Na wyspie znajdziemy ok. 4 tys. drzewek oliwnych, krzewów i krzaków. Jest niezabudowana. Dulichium to idealne miejsce dla kogoś, kto chce otworzyć luksusowy hotel.

3. Wyspa Egejska Północna, 34,8 ha., 35 mln euro

Do wyspy można dotrzeć z Aten motorówką w zaledwie 30 minut. Ta ziemia cieszy się dużą popularnością zagranicznych deweloperów, właśnie z powodu niewielkiej odległości od greckiej stolicy.

4. St. Thomas, 121 ha, 15 mln euro, Zatoka Sarońska w pobliżu Koryntu

Wyspa znajduje się zaledwie 20 minut jazdy taksówką wodną z Koryntu i 45 minut od Aten. Jest częścią łańcucha Diapori w Zatoce Sarońskiej.

5. Nafsika, Morze Jońskie, 500 ha, 6,9 mln euro

Ta górzysta wyspa jest jednym z ostatnich niezabudowanych miejsc na Morzu Jońskim. Posiada osłonięte zatoczki, trzy naturalnie przystanie i wysokie punkty widokowe.

6. Kardiotissa, Morze Egejskie, 113 ha, 6,5 mln euro

Wyspa położona na Cykladach, w samym sercu Morza Egejskiego. Jest reklamowana jako świetne miejsce do żeglowania, nurkowania i uprawiana sportów ekstremalnych. Znajduje się 10 minut jazdy motorówką od wysp Folegandros i Sikinos, z których codziennie odpływają promy do Pireusu.

7. Nissos Sofia, Morze Jońskie, 17,6 ha, 5,5 mln euro

Wyspa otoczona jest przez krystaliczne czyste morze oraz pokryta bujną roślinnością. Zapewnia prywatność, ciszę i spokój. Nic dziwnego, że prominentni biznesmeni, przede wszystkim z Rosji i Kataru, są tak chętni do inwestowania tutaj. Nissos Sofia oferuje ogromne możliwości rozwoju. Wkrótce powstanie tutaj sześć domów, każdy o powierzchni 80 m. kw.

8. Kythnos, Zachodnie Cyklady, 19,1 ha, 5 mln euro

Położona godzinę drogi łodzią od Aten wyspa Kythnos jest już zasiedlona. Znajduje się na niej 25 malowniczych, małych domów. Wyspy nie można kupić, w grę wchodzi tylko dzierżawa.

9. Gaia, Echinades, 17,4 ha, 3 mln euro

Wyspa została nazwana "placem zabaw dla milionerów". Region, w którym się znajduje, opisywany jest jako idylliczne miejsce do uprawiania sportów wodnych, żeglowania, wędkowania i nurkowania głębinowego. Cena nie jest wygórowana, Gaia kosztuje mniej więcej tyle samo, co dom w ekskluzywnej dzielnicy Londynu.10. Lihnari, Zatoka Sarońska, 38,4 ha, 3 mln euro

Właściciele mogą chcieć szybko sprzedać ta wyspę, ponieważ niedawno cena został obniżona o połowę. Na wyspie znajdują się luksusowe nieruchomości. Nie brakuje także dostępu do świeżej wody, dróg i drzew oliwnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Rottweiler Lowca zKomuchow
Przynajmniej jeszcze maja co sprzedac Polska nie ma nic do zaoferowania tylko dlugi.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MarcinDąbrowski
oj am mogliby jeszcze opodatkować pracę w okolicach 45%, żeby większość młodych wyjeżdżała za granicę a reszta zmniejszyła swoją populację przez politykę głodowych pensji.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Kupiłbym ale jestem polakiem i moje pieniądze ma PO a tych których których nie mam PO nie pozwoliło mi och zdobyć. Dziękuję PO.
 • 0
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jedrrus
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane