• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecy podzieleni niemal pół na pół. Ostatni sondaż przed referendum

Grecy szykują się do referendum Odtwórz: Grecy szykują się do referendum
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Oba sondaże przeprowadził instytut badania opinii publicznej ALCO - dla niezależnego dziennika "Ethnos" we wtorek i w środę oraz dla gazety "Pro Thema" i jej portalu internetowego od środy do piątku | Video: Grecy szykują się do referendum

Opublikowane w piątek wyniki dwóch sondaży pokazują, że przed niedzielnym referendum zwolenników przystania na warunki zagranicznych wierzycieli jest w Grecji minimalnie więcej niż przeciwników. Różnice są znacznie mniejsze niż margines błędu.

Według najnowszego, opublikowanego w piątek wieczorem, sondażu instytutu Ipsos, 44 proc. pytanych Greków opowiedziało się za zaakceptowaniem warunków porozumienia z kredytodawcami a 43 proc. było temu przeciwnych. 12 proc. było niezdecydowanych.

Wszystko jest możliwe

Ipsos podkreślił w opublikowanym komunikacie, że w tej sytuacji wynik niedzielnego referendum jest niemożliwy do przewidzenia.

Wcześniejsze sondaże instytutu badania opinii publicznej ALCO - dla niezależnego dziennika "Ethnos" oraz dla gazety "Pro Thema" przyniosły zbliżone wyniki (odpowiednio 41,5 proc. na "tak" i 40,2 proc. na "nie" oraz 41,7 proc. na "tak" i 41,1 proc. na "nie"). Margines błędu określono na 3,1 proc.

Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się jednak za pozostaniem Grecji w strefie euro. W przypadku "Ethnos" było to 74 proc., a w przypadku "Pro Thema" 76 proc.

Apel premiera

Premier Aleksis Cipras w wystąpieniu telewizyjnym ponownie apelował o głosowanie na "nie", wzywając, by nie ulegać "szantażowi i ultimatom". Zapewniał jednocześnie, że referendum nie jest głosowaniem nad pozostaniem Grecji w strefie euro. Wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem wspólnej waluty europejskiej. Zapowiadał kontynuowanie negocjacji z wierzycielami.

Piątek był ostatnim dniem kampanii przed referendum. Tego dnia w Atenach odbywały się wielotysięczne demonstracje zwolenników i przeciwników zaakceptowania ostrych warunków stawianych przez wierzycieli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (1)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane