• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Grecy demonstracją wspierają Ciprasa. Przed spotkaniem eurogrupy

Co najmniej 15 tysięcy osób manifestowało w niedzielę wieczorem w Atenach Odtwórz: Co najmniej 15 tysięcy osób manifestowało w niedzielę wieczorem w Atenach
Foto: PAP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ateny chcą tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę | Video: Co najmniej 15 tysięcy osób manifestowało w niedzielę wieczorem w Atenach

Co najmniej 15 tysięcy osób manifestowało w niedzielę wieczorem w Atenach, a 5 tysięcy w Salonikach, poparcie dla lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa. Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie eurogrupy. Zależeć od niego będzie przyszłość gospodarcza Grecji i strefy euro.

Protestujący trzymali transparenty z hasłami sprzeciwiającymi się drastycznym oszczędnościom i wymierzonymi w międzynarodowych kredytodawców - podała agencja Associated Press.

Ateny chcą porozumienia

Tak samo liczne manifestacje miały miejsce w środę na znak poparcia dla lidera lewicowej Syrizy, który domaga się zmiany warunków międzynarodowej pomocy finansowej, m.in. restrukturyzacji zadłużenia kraju.

Ateny chcą tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnego programu pomocowego.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział w piątek, że jest pesymistą w sprawie zawarcia porozumienia z Grecją na spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro w poniedziałek w Brukseli. Będzie ono poświęcone właśnie dalszemu wsparciu finansowemu Aten. Jak podkreślił Dijsselbloem, eurogrupa stoi na stanowisku, że "nie ma możliwości zmian programu, gdy trwa jego realizacja".

Obecny program pomocowy Grecji kończy się 28 lutego i aby mógł być przedłużony, potrzeba zgody parlamentów kilku państw członkowskich eurolandu. Dlatego jako ostateczny dzień porozumienia wskazywany jest poniedziałek, kiedy zaplanowano kolejne spotkanie ministrów finansów państw euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane