• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Strefa euro

Juncker: Ateny dostały ofertę miliardowych inwestycji. A narzekają, zamiast ogłosić sukces

Foto: PAP/EPA/ Maciej Kulczyński Foto: Jean-Claude Juncker krytycznie o Grecji

W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że władze Grecji nie powinny liczyć na to, iż zapobiegnie on załamaniu się rozmów z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie zadłużenia Aten.

- Wielokrotnie ostrzegałem premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, że nie powinien liczyć na to, iż zapobiegnę załamaniu się rozmów, cokolwiek się stanie - oświadczył Juncker w wywiadzie, który ukaże się w sobotę.

"Królik z kapelusza"

Czwartkowe spotkanie ministrów finansów państw strefy euro zakończyło się bez porozumienia w sprawie pomocy dla zadłużonej Grecji. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zastrzegł, że wygasający 30 czerwca program pomocowy dla Grecji może być jeszcze wydłużony, ale wcześniej musi zostać osiągnięte porozumienie z Atenami.

Juncker, który usiłował w ciągu ostatnich miesięcy moderować negocjacje między Atenami i wierzycielami, powiedział, że grecki rząd najwyraźniej źle zrozumiał jego wysiłki na rzecz znalezienia kompromisu.

Szef KE powiedział "Spieglowi", że wydaje się, iż Grecy uważają, że "jest ktoś w Europie, kto może na koniec wyciągnąć królika z kapelusza". - Ale to nie jest ten przypadek - podkreślił Juncker dodając, że nie rozumie greckiego premiera.

- Zaufanie, jakim go obdarzyłem, nie zostało w równym stopniu odwzajemnione - zaznaczył. Zamiast narzekać na kompromisowe porozumienia zaproponowane przez wierzycieli Cipras powinien powiedzieć Grekom, że Komisja Europejska zaoferowała program inwestycyjny wart 35 mld euro na lata 2015-2020 - podkreślił szef KE. - Gdybym był premierem Grecji, przedstawiłbym to jako sukces - dodał Juncker wskazując, że niczego podobnego z ust Ciprasa nie usłyszał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane