• rozwiń

Temat: Strefa euro

Schäuble chce zatrzymać Greków w eurolandzie. "Nawet jeśli zagłosują na "nie" w referendum, mogą zostać w strefie"

Schäuble chce zatrzymać Greków w eurolandzie. "Nawet jeśli zagłosują na "nie" w referendum, mogą zostać w strefie"
Foto: PAP/EPA Foto: Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble na dzisiejszym spotkaniu z niemieckimi parlamentarzystami, powiedział, że nawet w przypadku głosowania większości Greków na "nie" w niedzielnym referendum w sprawie pakietu ratunkowego, kraj nie będzie musiał opuścić strefy euro

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble na dzisiejszym spotkaniu z niemieckimi parlamentarzystami, powiedział, że nawet w przypadku głosowania większości Greków na "nie" w niedzielnym referendum w sprawie pakietu ratunkowego, kraj nie będzie musiał opuścić strefy euro.

- To prawda, tak powiedział - potwierdził jeden z deputowanych z ramienia konserwatystów, który uczestniczył w spotkaniu.

Kluczowe pytanie

Grecy w najbliższą niedzielę pójdą na referendum zagłosować "za" lub "przeciw" porozumieniu z międzynarodowymi wierzycielami. Na karcie do głosowania zobaczą długie i skomplikowane pytanie. Co ciekawe, pierwsza odpowiedź, którą można zakreślić brzmi "nie". Do takiego głosowania wzywa rząd w Atenach.

Pytanie, na które muszą odpowiedzieć Grecy w referendum brzmi: "Czy plan porozumienia przedstawiony przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy na spotkaniu Eurogrupy 25 czerwca 2015 roku, składający się z dwóch części i stanowiący ich jednolitą propozycję powinien zostać zaakceptowany? Pierwszy dokument zatytułowany jest "Reformy dla realizacji bieżącego Programu" a drugi >>Wstępna analiza redukcji zadłużenia<<".

Władza sugeruje

Pierwszą odpowiedź, jaką można zaznaczyć na karcie to "nie". Zazwyczaj, jest odwrotnie i to odpowiedź na "tak" umieszczana jest wyżej na karcie do głosowania.

Komentatorzy odkreślają, że jest tak nie przez przypadek. Do odrzucenie warunków zagranicznej pomocy namawia Greków premier Aleksis Cipras. W poniedziałek w wywiadzie dla greckiej telewizji odrzucił obawy, że głosowanie na "nie" spowoduje wyprowadzenie Grecji z unii monetarnej.

Rząd w Atenach, który nie godził się na warunki dalszej pomocy zaproponowane przez międzynarodowych wierzycieli (KE, MFW i EBC) ogłosił w sobotę, że propozycje porozumienia z kredytodawcami podda pod ogólnokrajowe referendum. Ze swej strony wierzyciele odrzucili prośbę Grecji, by wygasający dzisiaj o północy polskiego czasu program pomocowy przedłużyć do czasu referendum.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane