• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Grecki parlament zgodził się na pakiet pomocowy. Ateny zaciągają ogromny dług

Grecki parlament zgadza się na program pomocowy Odtwórz: Grecki parlament zgadza się na program pomocowy
Foto: Deputowani zgodzili się na przyjęcie międzynarodowej pomocy. Tego oczekiwał premier Grecji | Video: Grecki parlament zgadza się na program pomocowy

Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet pomocowy dla kraju o wartości ok. 85 mld euro. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności. Grecki premier Aleksis Cipras wystąpi o wotum zaufania dla swojego rządu po 20 sierpnia, kiedy upływa termin spłaty przez Grecję 3,5 mld euro należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - poinformowały w piątek źródła rządowe.

Przed przystąpieniem do głosowania o poparcie programu zaapelował Cipras ostro krytykowany przez radykalnych członków swojej partii za ustępstwa wobec międzynarodowych kredytodawców.

W parlamencie w Atenach odbyło się głosowanie nad trzecim pakietem pomocowym dla Grecji, który został przyjęty m.in. dzięki głosom opozycji. Za zagłosowało 222 deputowanych, 64 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu.

Negocjacje


Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli (KE, EBC i MFW) zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju.

Zgodnie z ustaleniami Grecja ma wykazywać pierwotną nadwyżkę budżetową od 2016 r. W 2015 r. kraj odnotuje deficyt na poziomie 0,25 proc. PKB, a w 2016 r. wypracuje już pierwotną nadwyżkę budżetową (przed uwzględnieniem kosztów obsługi długu) w wysokości 0,5 proc. PKB, 1,75 proc. PKB w 2017 r. oraz 3,5 proc. PKB w 2018 r.

Grecja musiała zobowiązać się do przeprowadzenia natychmiastowych reform (tzw. prior actions) jeszcze zanim program pomocy zostanie uruchomiony. Według agencji Reutera chodzi m.in. o deregulację rynku gazu ziemnego, likwidację ulg podatkowych dla rolników, a także podwyższenie z 4 do 6 proc. podatku solidarnościowego od zarabiających między 50 tys. a 100 tys. euro rocznie.

Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym Niemiec. 20 sierpnia Grecja musi spłacić 3,5 mld euro należności wobec EBC. Jeżeli nowy program pomocy nie zostanie politycznie zatwierdzony, to Grecja może potrzebować nowej pożyczki pomostowej od UE. 

A tej chciał uniknąć premier Aleksis Cipras, który stwierdził w piątek, że nowa pożyczka pomostowa od UE oznaczałaby powrót do "kryzysu bez końca", czego należy uniknąć. Dodał, że zatwierdzenie międzynarodowego programu pomocy jest dla Aten "koniecznym wyborem".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawel_f1
Znowu tym nierobom dają pieniądze. Przecież to i tak wiadomo, że oni nie oddadzą tych pieniędzy. Niech odejdą z Unii Europejskiej i będzie spokój.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paul1950
"Grecki parlament zgodzil sie na pakiet pomocowy"-tak to sie pieknie nazywa.A to kolejne pieniadze ktore nigdy nie oddaja wierzycielom.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane