• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Na nic greckie protesty. Parlament przyjął pakiet oszczędnościowy

Parlament głosuje, obywatele protestują. "Ręce precz od naszych emerytur" Odtwórz: Parlament głosuje, obywatele protestują. "Ręce precz od naszych emerytur"
Foto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS | Video: TVN24 BiS Foto: Protesty w Atenach | Video: Parlament głosuje, obywatele protestują. "Ręce precz od naszych emerytur"

Grecki parlament zaaprobował w sobotę nad ranem, stosunkiem głosów 154-140, nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez Grecję dalszej pomocy od międzynarodowych kredytodawców. Wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi.

Pakiet przewiduje między innymi podniesienie do roku 2022 wieku emerytalnego dla wszystkich zatrudnionych do 67 lat oraz kolejne cięcia świadczeń emerytalnych, a także zaostrzenie kar za uchylanie się od płacenia podatków. - Nie ma tu nowych środków. Są te trudne środki, o których wszyscy wiemy - podkreślał premier Aleksis Cipras.

Demonstracje Greków

Rząd w Atenach musi przeprowadzić reformy podatków i emerytur, a także służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych, by zapewnić otrzymanie przez Grecję kolejnej transzy z pakietu pomocy wartości 86 mld euro.

W piątek wieczorem przed gmachem parlamentu w Atenach tysiące Greków demonstrowały przeciwko dalszym przedsięwzięciom oszczędnościowym. Organizatorami protestu były komunistyczny związek zawodowy PAME i związek zawodowy pracowników państwowych ADEDY. - Ręce precz od naszych emerytur - skandowało wielu demonstrantów.

Występując w piątek wieczorem w parlamencie, Cipras wezwał ugrupowania opozycyjne do poparcia pakietu. - Chodzi o trudne przedsięwzięcia. Wiedzieliście o tym od sierpnia. Wyraziliście wtedy wraz z nami zgodę na nie - powiedział.

Brak alternatywy

Prawicowa opozycja poparła latem żądany przez kredytodawców program oszczędnościowy, ale przeciwstawiła się mu część kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza, co doprowadziło do przedterminowych wyborów.

Premier zaznaczył, że przyjęcie pakietu otworzy Grecji drogę do porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia i dokapitalizowania banków. - Co proponujecie? Rezygnację z dokapitalizowania banków i zagrożenie wkładów pieniężnych obywateli? - pytał opozycyjnych deputowanych.

Jednak w sobotę nad ranem wszystkie sześć partii opozycyjnych głosowało przeciwko pakietowi oszczędnościowemu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane