• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecki minister finansów: EBC wywierał presję na członków strefy euro

Foto: PAP/EPA Foto: Nowy minister finansów Grecji Eurklid Cakalotos

- To, o co prosiliśmy od dawna, powinno się udać - podkreślił minister finansów Grecji Euklid Cakalotos w greckim parlamencie. Dodał, że w ostatecznych negocjacjach z wierzycielami są jeszcze obszary, "które wciąż wymagają przedyskutowania".

Zdaniem Cakalotosa Europejski Bank Centralny wywierał w ostatnim miesiącu presję na kraje strefy euro, aby znaleźć rozwiązanie kryzysu. Dodał, że kontrola przepływu kapitału wprowadzona w Grecji nie jest taka sama jak ta zastosowana przed laty na Cyprze.

Grecki krok

W czwartek wieczorem rząd Grecji zwrócił się do swych wierzycieli (UE, EBC i MFW) o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę VAT-u, reformę emerytur i administracji publicznej.

W liczącym 13 stron dokumencie, który nazwano "Priorytetowe działania i zobowiązania" Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, których domagali się jej wierzyciele 26 czerwca. Wówczas Ateny odrzuciły te żądania i ogłosiły, że zorganizują referendum, które odbyło się w zeszłą niedzielę. W referendum Grecy odrzucili żądania pożyczkodawców.

W sobotę propozycjom Aten przyjrzą się ministrowie finansów państw strefy euro,



Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane