• rozwiń
  • WIG20 2092.74 -0.73%
  • WIG30 2394.56 -0.64%
  • WIG 55734.12 -0.69%
  • sWIG80 11575.67 -0.14%
  • mWIG40 3748.93 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:05

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Nie ma zgody w niemieckim rządzie. Co z grecką propozycją?

Foto: PAP/EPA Foto: Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurolandu przedłużenie o sześć miesięcy "umowy kredytowej"

Ministerstwo finansów Niemiec, kierowane przez Wolfganga Schaeublego (CDU) odrzuciło wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. Odmienne stanowisko zaprezentował jednak wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD).

- Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. W wypowiedzi dla agencji dpa wyjaśnił, że grecka propozycja zmierza w rzeczywistości do kontynuowania finansowania bez wypełniania zobowiązań wynikających z programu. - Pismo nie jest zgodne z kryteriami ustalonymi w poniedziałek w ramach strefy euro - podkreślił Jaeger.

Dobry krok?

Gabriel uznał natomiast, że "złożona na piśmie propozycja greckiego rządu dotycząca negocjacji w sprawie kontynuacji programu reform jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku".

Zdaniem Gabriela tę "nową postawę greckiego rządu powinno się wykorzystać jako punkt wyjścia do negocjacji", a nie odrzucać ją przedtem publicznie. Szefom eurogrupy i Komisji Europejskiej powinno się dać czas i szanse na poważne negocjacje z Grecją, a potem ocenić wynik tych negocjacji.

- Teraz jest na to za wcześnie - powiedział Gabriel. Agencja dpa napisała, że Gabrielowi nie spodobało się, iż Schaeuble w pojedynkę od razu odrzucił grecką propozycję. - Jestem za tym, żebyśmy teraz nie mówili za szybko "tak" lub "nie". Doradzałbym rozmowy - oświadczył Gabriel.

Co proponują Grecy?

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurolandu przedłużenie o sześć miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Poinformowało o tym greckie źródło rządowe, cytowane przez AFP.

Rząd premiera Aleksisa Ciprasa "zgodnie ze swymi obietnicami nie poprosił o przedłużenie memorandum" obowiązującego od 2010 roku i zakładającego oszczędności, lecz o przedłużenie "umowy kredytowanej" poprzez "porozumienie pomostowe na sześć miesięcy, podczas których zobowiąże się do utrzymania równowagi budżetowej" - powiedziało to źródło.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane