• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grecka alternatywa "niewystarczająca". Kolejna odrzucona propozycja

Foto: PAP/EPA/ SIMELA PANTZARTZI Foto: Grecki rząd poinformował, że przekazał dwa dokumenty do unijnego komisarza ds. ekonomicznych i finansowych Pierre'a Moscovici

- Przedłożone przez Grecję nowe propozycje reform są niewystarczające, by osiągnąć porozumienie w sprawie dalszej pomocy dla Aten - poinformowali przedstawiciele Unii Europejskiej. Dziś rząd w Atenach złożył alternatywną propozycję, która trafiła do europejskich kredytodawców. Zdaniem agencji Bloomberga propozycje spisano na trzech stronach.

- To, co przedstawiono, nie wystarczy, by proces posunął się do przodu - ocenił jeden z przedstawicieli władz Unii Europejskiej.

Jak dodał inny polityk, "to niewystarczające i w mojej ocenie jest nie do zaakceptowania dla państw członkowskich".

Ateny chciały w ten sposób osiągnąć kompromis w sprawie wydatków fiskalnych oraz długu, by uniknąć bankructwa.

Czas ucieka

Tymczasem jak oświadczył grecki premier Aleksis Cipras w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera", Grecja mogłaby osiągnąć porozumienie z wierzycielami, jeśli zrezygnują oni z niektórych swoich warunków, w tym z obniżenia emerytur.

Odzwierciedlając bardziej pojednawczy ton prezentowany w ostatnich dniach, Cipras powiedział, że strony mogą znaleźć kompromis w kluczowych elementach jakiejkolwiek umowy, w tym wielkości głównej nadwyżki budżetowej.

Wypowiedź premiera Grecji dla włoskiej gazety, pomimo pojednawczego tonu, pokazuje jednak, że Ateny nie zamierzają ustępować kredytodawcom w sprawie obniżenia emerytur i innych wydatków socjalnych - zauważa agencja Reutera.

- Myślę, że jesteśmy bardzo blisko porozumienia w sprawie nadwyżki pierwotnej w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział Cipras.

Jak podkreślił, "musi być jednak pozytywne nastawienie dla alternatywnych propozycji dotyczących cięć emerytur, czy wprowadzenia środków recesji".

Wierzyciele Grecji ostrzegają, że czas na osiągnięcie porozumienia dobiega końca.

Kolejne spotkania

W środę Cipras ma spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em, aby przełamać impas w negocjacjach. Zastój ten podsyca spekulacje, że unijni partnerzy Grecji przestaną próbować zatrzymać ją w strefie euro.

Jednak zdaniem Ciprasa wierzyciele ustąpią. - To byłby początek końca strefy euro. (...) Jeśli dojdzie do załamania się negocjacji, konsekwencje dla europejskich podatników będą bardzo kosztowne - powiedział.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków jest kluczowe, gdyż grecka kasa jest pusta i zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mrflash
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
yDuck 77
Co właściwie bedzie oznaczać bankructwo Grecji? Bo dla mnie to jakieś straszące hasło-wydmuszka za którym nic tak naprawde nie stoi. No moze czyste konto dla Greków i otwarcie mozliwosci wziecia kolejnych kredytów do niespłacania...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane