• rozwiń

Temat: Grecja

Grecja nad przepaścią, ale nastroje dopisują. Schaeuble: jestem zaskoczony optymizmem

Foto: PAP/EPA Foto: Grecy zdają się nie przejmować swoją sytuacja. Na zdjęciu od lewej: minister finansów Janis Warufakis oraz premier Grecji Alexis Cipras

- Nie ma dużego postępu w rozmowach z Grecją na temat jej zadłużenia - powiedział Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów. - Jestem zaskoczony, że władze w Atenach cały czas powtarzają, że jesteśmy blisko porozumienia - dodał.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble stwierdził w rozmowie z niemiecką telewizją publiczną, że negocjacje z Grecją na temat zadłużenia tego kraju nie przyniosły dużego postępu. Dodał, że jest zaskoczony optymistycznym tonem niektórych greckich urzędników i tamtejszego rządu.

- Jedyne co słychać z Grecji to "pozytywne informacje". To miłe, ale w istocie rzeczy w negocjacjach między Grecją, a wierzycielami nie poczyniono dużego postępu - ocenił Wolfgang Schäuble. - Jestem zaskoczony, że władze w Atenach cały czas powtarzają, że jesteśmy blisko porozumienia - dodał.

Dalsze rozmowy

W czwartek ma się odbyć telekonferencja wiceministrów finansów strefy euro na temat negocjacji Grecji z jej kredytodawcami. Do tego czasu nie dojdzie do zawarcia porozumienia między stronami rozmów.

Grecja musi zapłacić w czerwcu MFW 1,6 mld euro. Jeżeli do 5 czerwca, kiedy to Ateny muszą spłacić pierwszą transzę kredytu, opiewającą na 300 mln euro, nie dojdzie do ich porozumienia z kredytodawcami, Grecji grozi niewypłacalność.

Bankructwo?

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. By tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, żeby zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Grecja nad przepaścią, ale nastroje dopisują. Schaeuble: jestem zaskoczony optymizmem. Sytuacja Grecji może spotkać każdy kraj Unii bo to jest także przykłąd dla Polski jak się traktuje kraje członkowskie gdy znajdą się na dnie lub próbują prowadzić niezależną politykę
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane