• rozwiń

Grecja wybrała. Jaki los czeka Europę? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Foto: PAP/EPA Foto: Grecja wybrała

Lewicowa SYRIZA wygrała wybory w Grecji. Jaki los czeka ten kraj, strefę euro i całą Unię Europejską? Co greckie wybory oznaczają dla Polski? Będziemy o tym dziś mówić na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Przemawiając do kilkunastotysięcznego tłumu swoich sympatyków lider SYRIZY, Aleksis Cipras oświadczył, że nowy rząd zerwie z polityką oszczędności. - Grecy piszą nową historię. Nasz naród dał nam dzisiaj zdecydowane zwycięstwo. Zostawiamy w tyle politykę cięć i oszczędności, strach, który towarzyszył nam przez ostatnie lata. Idziemy naprzód z godnością i nadzieją, w Europie która się zmienia. SYRIZA i my - wszyscy Grecy - jesteśmy symbolem zmieniającej się Europy - powiedział Cipras, którego słowa uczestnicy wiecu przyjęli z wielkim entuzjazmem. Czy oznacza to, ze Grecja opuści strefę euro i zrezygnuje z przydzielonego jej planu pomocowego? Wynikom greckich wyborów i ich konsekwencjom będziemy przyglądali się na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Co z Ukrainą?

Zajmiemy się też eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy. Co najmniej 30 ludzi zginęło, a ok. 100 zostało rannych, gdy w sobotę ostrzelany został Mariupol.

Władze tego miasta oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potwierdziła, że ostrzału Mariupola dokonano z obszarów kontrolowanych przez separatystów. Słowa potępienia napłynęły z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, a o dialog i położenie kresu wrogości na Ukrainie zaapelował papież.

Kolejny pomysły na pomoc dla "frankowiczów"

W TVN24 BiŚ nie zapominamy również o "frankowiczach". Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował w niedzielę w Rzeszowie, że wkrótce zaprezentuje nowe rozwiązania dla osób zadłużonych w szwajcarskiej walucie. - To najlepsze, zweryfikowane przez czołówkę ekonomistów w Polsce, propozycje w tym zakresie"- zapowiedział.

Wicepremier nie chciał zdradzić szczegółów tych propozycji; mają one zostać przedstawione na konferencji prasowej w środę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane