• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Grecja w unijnym rozkroku. "Może jej pomóc współpraca z Rosją"

Foto: PAP/EPA Foto: Co dalej z Grecją?

Grecja będzie w stanie uciec od dominacji “grasujących” zachodnich banków, jeśli postawi na lepszą współpracę z Rosją i BRICS. Grupą, w której skład wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA - uważa Paul Craig Roberts, były zastępca sekretarza skarbu USA w administracji Ronalda Reagana.

Jak podaje “Sputnik News”, w artykule opublikowanym w czwartek na swojej stronie internetowej Roberts podkreśla, że załamanie na greckiej giełdzie jest ostrzeżeniem dla władz tego kraju. Jego zdaniem Europa nie pójdzie na żadne ustępstwa wobec państw basenu Morza Śródziemnego, nie pozwoli też na jednostronną poprawę stosunków z takimi krajami jak Rosja. “Ostrzeżenie ze strony Unii Europejskiej i Wall Street jest jasne: sprowokuj nas, a cię zniszczymy” - podkreśla Roberts.

Jedyne wyjście?

Zauważa, że kiedy publiczną wiadomością stał się fakt, iż grecki rząd będzie składał się z przedstawicieli partii komunistycznej i będzie dążył do poprawy stosunków z Moskwą, Zachód rozpoczął atak na greckie indeksy giełdowe i papiery wartościowe - pisze “Sputnik News”.

“Aby przypomnieć nowo wybranemu rządowi bat leżący nad greckimi rynkami finansowymi, greckie obligacje i akcje dostały uderzenie” - zauważa Roberts, cytowany przez serwis. Rentowność greckich obligacji wzrosła od razu o blisko 3 punkty, a giełda w Atenach zanotowała ponad 9-procentowy spadek - największy od trzech lat. To powoduje problemy dla banków - czytamy.

Według Robertsa kryzys zadłużenia Grecji jest używany w celu potwierdzenia braku suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej i odpowiedzialności społeczeństw za zadłużenie państw. “Społeczeństwa muszą zaakceptować obniżenie standardów życia w celu zapewnienia stabilności bankom” - pisze ekonomista. “Do jest >>Nowa Demokracja<<. To zmartwychwstanie starego feudalnego porządku” - dodaje.

“Sputnik News” dodaje: “Były doradca Reagana porównuje działania zachodnich banków i rządów do “grasujących napastników” i zauważa, że w wyborach SYRIZA otrzymała 37 proc. głosów, które nie są wystarczające, aby wesprzeć dużą kampanię przeciwko drapieżnej polityce Zachodu. Dla nowego rządu Grecji wyjściem jest współpraca z Rosją i instytucjami oferującymi alternatywę dla tych z Zachodu”.

“Czy Grecja może uciec od sytuacji porównywalnej do średniowiecznych ciemnych wieków, gdy narody były nękane przez grasujących napastników? Być może, jeśli kraj ten zmodyfikuje swoje relacje z Rosja i uzyska finansowanie z BRICS” - pisze Roberts.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
InVinoVeritas
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane