• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Grecy chcą więcej czasu na negocjacje. Proponują finansowanie pomostowe do końca lipca

Grecy chcą więcej czasu na negocjacje. Proponują finansowanie pomostowe do końca lipca
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecja ubiega się o finansowanie pomostowe na lipiec

Grecja zwróciła się do swych europejskich partnerów z wnioskiem o przyznanie jej finansowania pomostowego, które pozwoli jej przetrwać do końca lipca, zanim zawarte zostanie porozumienie w sprawie długofalowej pomocy - powiedział we wtorek agencji Reuters przedstawiciel greckiego rządu.

Takie finansowanie pomostowe pokryłoby potrzeby Aten do końca miesiąca, by móc "w tym krótkim okresie wypracować szerokie, praktyczne porozumienie" - wyjaśnił rozmówca Reutersa.

Propozycje w środę

Wcześniej we wtorek przedstawiciel greckiego rządu powiedział też, że Grecja przedstawi w środę wierzycielom zmodyfikowaną i "poprawioną" wersję swej propozycji reform z zeszłego tygodnia, aby można było odblokować fundusze pomocowe dla Aten.

Rząd ma zamiar uwzględnić w swej propozycji stanowisko wierzycieli Grecji, a także "wyniki referendum" - poinformowały źródła rządowe.

Atenom zależy na szybkim zawarciu porozumienia z europejskimi partnerami, by można było uruchomić finansowanie greckiego sektora bankowego, któremu grozi rychłe załamanie, jeśli nie zostanie zniesiona kontrola przepływów kapitałowych obowiązująca od ponad tygodnia.

Wcześniej we wtorek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że Grecja wystąpi o nowy program pomocowy do strefy euro i w środę wnioskiem zajmą się ministrowie finansów eurolandu; w ciągu kilku dni ma być gotowa ocena instytucji w sprawie sytuacji Grecji. Problem w tym, że dziś Grecy nie przedstawili żadnych pisemnych propozycji czy wniosków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane