• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecja ma przedstawić listę reform we wtorek

Grecja ma przedstawić listę reform we wtorek
Foto: sxc.hu Foto: Zawarte z eurostrefą wstępne porozumienie otwiera Grecji drogę do koniecznych reform

Grecja przedstawi listę reform we wtorek rano - poinformował dzisiaj grecki urzędnik. Do poniedziałku rząd w Atenach miał przedstawić pierwszą listę reform, od której uzależnione jest przedłużenie programu pomocy finansowej dla Aten. Nie wiadomo, co jest przyczyną opóźnienia.

- Lista reform zostanie wysłana do ministrów finansów eurostrefy we wtorek rano, a telekonferencja odbędzie się po południu - poinformował urzędnik.

Jakie reformy

Jak dodał, na liście znajdą się środki służące opanowaniu "kryzysu humanitarnego" w Grecji, uregulowaniu zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek. Przewidziano też odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami. Będą również reformy strukturalne mające na celu walkę z uchylaniem się od podatków, zwalczanie korupcji, przemytu paliw, restrukturyzację sektora publicznego i ograniczenie biurokracji.

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Trojka wystawi ocenę

Lista reform przedstawiona przez grecki rząd będzie oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny). Do końca kwietnia lista ma zostać uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gabril
Przyczyna opoznienia jest to, ze dzis jest w Grecji dzien wolny od pracy, tzw popielcowy poniedzialek, dokladnie 40 przed wielkanoca. Wszyscy swietuja, nikt nie pracuje :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane