• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecja rusza z prywatyzacjami. Porty i kolej na sprzedaż

Grecja rusza z prywatyzacjami. Porty i kolej na sprzedaż
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Foto: Pireus to jeden z największych greckich portów

Grecka agencja zajmująca się prywatyzacją ogłosiła w czwartek terminy składania ofert w przetargach dotyczących dwóch największych portów w kraju i kolei państwowych TRAINOSE. Ateny zgodziły się na sprzedaż takich aktywów w ramach nowego programu pomocy.

Greckie wpływy z prywatyzacji, z wyłączeniem akcji banków, mają wynieść 6,4 mld euro w latach 2015-2017.

Grecka agencja ustanowiła ostateczny termin dotyczący portu w Pireusie na październik, kolei na grudzień, a portu w Salonikach na luty przyszłego roku.

Prywatyzować, ale powoli

W ubiegłym tygodniu ministerstwo finansów Grecji zapewniło, że prywatyzacja, której domagają się wierzyciele Aten, nie będzie przeprowadzana pośpiesznie, jest projektem długoterminowym, obliczonym na 30 lat i przewidującym korzystne inwestycje.

Resort obiecuje też, że nie będzie wyprzedaży aktywów po niekorzystnych cenach, a agencja prywatyzacyjna, która zostanie powołana, będzie de facto "funduszem inwestycji publicznych", utworzonym na wzór "wielu podobnych instytucji (działających) w innych krajach, jak Norwegia czy Australia".

Fundusz specjalny

Porozumienie Grecji ze strefą euro w sprawie dalszej pomocy zakłada utworzenie funduszu, do którego Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro z przeznaczeniem do prywatyzacji.

Pieniądze z prywatyzacji tego mienia lub korzystnego nim zarządzania mają być przeznaczone na rekapitalizację banków (według różnych źródeł od 10 do 25 mld euro) i obsługę długu publicznego. Fundusz zostanie utworzony w Grecji i będzie zarządzany przez greckie władze pod nadzorem odpowiednich instytucji europejskich.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane