• rozwiń

Grecja rozmawiała z kredytodawcami. Bez rezultatu

Grecja rozmawiała z kredytodawcami. Bez rezultatu
Foto: Shutterstock Foto: W lipcu Ateny muszą przekazać różnym wierzycielom w formie spłat ponad 7 mld euro

Zakończone w czwartek rozmowy greckiego rządu z międzynarodowymi kredytodawcami nie przyniosły konkretnego rezultatu - poinformowała państwowa grecka telewizja ERT, powołując się na koła w ministerstwie finansów w Atenach.

Jeszcze w czwartek przed południem przedstawiciel resortu oświadczył, że tego samego dnia wieczorem kontrolerzy poinformują eurogrupę - czyli ministrów finansów państw strefy euro - o przebiegu rozmów. Dokonano postępów, ale niektóre tematy wymagają jeszcze wyjaśnień - zaznaczył ów przedstawiciel.

Chcą dalszych oszczędności

Międzynarodowi kredytodawcy domagają się od greckiego rządu dalszych przedsięwzięć oszczędnościowych, w tym przede wszystkim obniżenia kwoty wolnej od podatku dochodowego z obecnych 8636 euro do około 6 tys. euro rocznie. Stawia się także postulaty dalszych redukcji emerytur oraz istotnych zmian w prawie pracy i przepisach dotyczących strajków. Tematy te budzą największe kontrowersje - wskazują greckie media.

Od 2010 roku Grecja utrzymuje stabilność swych finansów publicznych dzięki wsparciu kredytowemu z zagranicy. W roku 2015 grecki rząd zgodził się wprowadzić rozległe reformy budżetowe w zamian za prawo korzystania z opiewającego na 86 mld euro pakietu pomocowego. By móc nadal z niego czerpać, Grecja musi do lata przekonać międzynarodowych kontrolerów, że obiecane reformy są rzeczywiście wprowadzane w życie.

W lipcu Ateny muszą przekazać różnym wierzycielom w formie spłat ponad 7 mld euro, ale na razie nie dysponują taką kwotą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane