• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rolnicy w Grecji zaczęli zwijać blokady dróg

Foto: PAP/EPA/PANTELIS SAITAS (http://www.tvn24.pl) Foto: Rolnicy zaczęli zwijać blokady dróg

Greccy rolnicy zaczęli w poniedziałek zwijać blokady dróg po otrzymaniu od premiera Aleksisa Ciprasa zapewnienia, że jego rząd będzie się starał wynegocjować dla nich lepsze warunki emerytalne w swych rozmowach z zagranicznymi kredytodawcami.

Reforma emerytalna jest kluczowym elementem przygotowywanego porozumienia w sprawie trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji oraz jednym z głównych tematów rozmów z inspektorami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oceniającymi postępy greckich reform budżetowych i strukturalnych.

Koniec blokad

- Dziś oficjalnie kończymy blokady dróg. Jesteśmy zmęczeni i nie chcemy obciążać pozostałych mieszkańców kraju - powiedział Reuterowi Jannis Turturas, przywódca grupy rolników blokujących drogi w pobliżu przejścia granicznego do Bułgarii.

Greccy rolnicy blokowali przejścia graniczne i główne drogi nieprzerwanie od ponad miesiąca, domagając się od rządu odwołania planowanej reformy emerytalnej, która przewiduje potrojenie płaconych przez nich składek.

Złagodzić konflikt

W ubiegłym tygodniu Cipras próbował załagodzić konflikt, oferując ulgi podatkowe i przedłużenie do pięciu lat okresu wprowadzania wyższych składek, na co jednak potrzebna jest zgoda zagranicznych kredytodawców.

Turturas zapowiedział, że rolnicy będą nadal urządzać wiece w miastach i okupować urzędy skarbowe w oczekiwaniu na dopracowanie szczegółów porozumienia. - Będziemy przed parlamentem, z naszymi traktorami, jeśli uchwalą ustawę, która nie zaspokoi naszych żądań - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane