• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Greccy rolnicy buntują się przed reformą emerytalną. I paraliżują ważne trasy

Greccy rolnicy buntują się przed reformą emerytalną. I paraliżują ważne trasy
Foto: Shutterstock Foto: Grecja: Rolnicy kontynuują protest przeciwko reformie emerytalnej

Greccy rolnicy kontynuowali w piątek rozpoczęte poprzedniego dnia blokowanie szos traktorami w proteście przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego, która oznaczałaby dla nich wzrost obciążeń finansowych. To już kolejna taka akcja w ostatnich dniach.

Blokady w różnych miejscach mają trwać po kilka godzin. Zablokowano m.in. szosę łączącą zachodnią Grecję z Turcją i w kilku miejscach autostradę Ateny - Saloniki. Rolnicy zapowiadają, że rozszerzą protest, jeśli władze nie odstąpią od planowanej reformy.

Protesty środowisk

Także prawnicy, notariusze, aptekarze, lekarze i inni przedstawiciele wolnych zawodów protestują przeciwko reformie systemu emerytalnego.

Planowana przez rząd Aleksisa Ciprasa reforma systemu emerytalnego, której wierzyciele Grecji domagają się w zamian za dalszą pomoc, przewiduje znaczne cięcia finansowe: zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, w tym przez prawników. Także rolnicy mają płacić więcej.

Składki o 223 proc. wyższe

Zrzeszenie prawników obliczyło, że planowana reforma będzie oznaczała dla przedstawicieli wolnych zawodów wzrost składek emerytalnych i składek na ubezpieczenie zdrowotne o 223 proc. Organizacje rolników przewidują podobny wzrost.

W sierpniu 2015 roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pomoc w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane