• rozwiń

Grecja przyjęła ustawę ws. reform

Grecja przyjęła ustawę ws. reform
Foto: Schutterstock Foto: W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro

Grecki parlament przyjął w czwartek ustawę w sprawie reform, których wymagają kredytodawcy Aten - UE i MFW, co otworzy ścieżkę do odblokowania przez kraje strefy euro kolejnych 12 mld euro pożyczki dla Grecji.

We wtorek grecki rząd porozumiał się ze swymi kredytodawcami, UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w sprawie przeprowadzenia koniecznych reform.

Wbrew obietnicom

Projekt ustawy formalizującej uzgodnione kroki trafił we wtorek do greckiego parlamentu i w czwartek został poddany pod głosowanie. Rząd usunął jednak z szeregów rządzącej koalicji parlamentarnej dwóch deputowanych, którzy nie poparli ustawy.

Przyjęcie jej uruchomi kolejną transzę pomocową dla Grecji w wysokości 2 mld euro oraz 10 mld euro bieżącego dokapitalizowania osłabionych greckich banków.

Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności premier Aleksis Cipras podpisał w lipcu porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenia dalszych trudnych reform.

W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro, z czego w październiku Ateny miały otrzymać 2 mld euro.

By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Od ponad tygodnia przedstawiciele "kwartetu" prowadzili w Atenach przegląd realizacji przez Grecję porozumienia z lipca.

Grecja rozdaje żywność ubogim:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane