• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Grecja zaprzecza, że wyemituje alternatywną walutę

Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten Odtwórz: Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten
Foto: GRECJA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecja porozumie się z wierzycielami? | Video: Unijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten

Ministerstwo finansów Grecji zaprzeczyło w środę informacjom prasowym, jakoby przygotowywało się do emisji alternatywnego do euro środka płatniczego, tzw. IOU (skryptów dłużnych), aby wypłacić z końcem lipca emerytury i pensje pracownikom państwowym.

Powołując się na anonimowe źródła konserwatywny grecki dziennik "Kathimerini" podał, że Główne Biuro Rachunkowe przy ministerstwie finansów przygotowuje się do wyemitowania IOU (ang. I Owe You) w celu wypłacenia na koniec miesiąca emerytur i pensji pracownikom sektora publicznego, jeśli do tego czasu nie zostanie zawarte porozumienie między Grecją a jej wierzycielami.

"Doniesienia te

są całkowicie bezpodstawne. Takie informacje skierowane są przeciwko państwu i są niebezpieczne w czasie, gdy negocjacje z kredytodawcami znajdują się w punkcie zwrotnym" - oświadczył resort finansów.

Agencja Reutera pisze o IOU jako alternatywnej walucie w celu regulacji bieżących zobowiązań. IOU mogą być też np. weksle.

Alternatywna waluta

Greckie banki są od miesięcy skazane na wsparcie finansowe Europejskiego Banku Centralnego za pomocą pożyczek ratunkowych (tzw. ELA - emergency liquidity assistance). To obecnie ich jedyne źródło finansowania. Sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu ze względu na reakcje na kryzys klientów banków, którzy wypłacają ze swoich kont oszczędności wyprowadzając je za granicę.

Po wtorkowym szczycie strefy euro kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że otrzymała zapewnienie od szefa EBC Mario Draghiego, iż przynajmniej do niedzieli, do czasu szczytu całej UE, EBC zapewni płynność greckim bankom.

Dzień wcześniej Rada Prezesów EBC zakomunikowała, że po przedyskutowaniu wniosku Banku Grecji Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać finansowanie ratunkowe dla banków greckich na poziomie ustalonym 26 czerwca.26 czerwca EBC utrzymał ELA na poziomie 89 mld euro. Bank Grecji zwrócił się do EBC z wnioskiem o zwiększenie tego pułapu o 3 mld euro - pisały media. EBC nie ujawnił jednak, o jaką pomoc zabiegały Ateny.

Według ekspertów decyzje z 26 czerwca i 6 lipca oznaczają, że EBC de facto bardzo zaostrzył warunki, na jakich przyznaje finansowanie ratunkowe dla greckiego sektora bankowego.

Bank centralny Grecji może emitować pieniądze dzięki wsparciu ELA, pod zastaw m.in. obligacji rządowych, których realna wartość spada w związku z sytuacją finansową kraju - wyjaśniają analitycy.

Nowe wsparcie

Grecja wystąpiła w środę o nowe wsparcie finansowe z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) i w ciągu dwóch dni skonkretyzuje propozycje porozumienia z wierzycielami - poinformował grecki premier Aleksis Cipras w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Przekonywał on eurodeputowanych, że propozycje Aten będą przewidywać reformy, ale i sprawiedliwe rozłożenie ciężarów. Cipras chce także dyskusji o restrukturyzacji długu.

We wtorek przywódcy państw strefy euro uzgodnili, że najpóźniej w czwartek Ateny mają przedstawić szczegółowy program reform, który będzie podstawą do podjęcia negocjacji o nowym wsparciu finansowym z ESM. W niedzielę odbędzie się szczyt całej UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
słowa Greków są niczym nie pokrytymi obietnicami czyli pustymi słaowami - ostatnio Grecja zarzekała się, że banki nie zostaną zamkniete itd...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Oni nie mają o co oprzeć nowej waluty. Tak więc jej wartość byłaby na takiej inflacji że w porównaniu do warunków w Polsce moglibyśmy dopasować jak rozbieżność Korei północne i południowej.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
roweromaniak
Od dawna się tego spodziewałem...
Ale "wasze pensje, emerytury i osczędnośći są w 100% bezpieczne" (koniec cytatu). Miłego dnia, panie Cipras!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane