• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Cipras krytykuje jednego z wierzycieli. "Narzuca niewłaściwe rozwiązania"

Foto: PAP/EPA/ ALEXANDROS VLACHOS Foto: Premier Grecji Aleksis Cipras skrytykował MFW

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w poniedziałek - po kolejnej nieefektywnej rundzie negocjacji greckiego rządu z wierzycielami Aten - że MFW narzuca Grecji niewłaściwe rozwiązania gospodarcze, jakie już wcześniej okazały się błędem.

- W Grecji zastosowano złe rozwiązania i paradoksem jest to, że ci, którzy przyznali, że były to złe rozwiązania, i przyznali się do błędu, nalegają teraz na to, by błąd ten powtórzyć - powiedział Cipras po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.

Szef greckiego rządu odniósł się w ten sposób do rekomendacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który udzielając Atenom dwóch poprzednich pakietów pomocy finansowej wymusił na Grecji politykę drastycznych oszczędności.

Szefowa MFW Christine Lagarde przyznała już w ubiegłym roku, że warunki, jakie ekonomiści Funduszu narzucili Grecji w przeszłości, były zbyt twarde. - Taka instytucja jak MFW musi umieć przyznawać się do błędów. (...) Okazało się, że restrykcyjna polityka budżetowa zdusiła wzrost gospodarczy (w Grecji) w większym stopniu, niż przewidywaliśmy - powiedziała Lagarde francuskiemu magazynowi gospodarczemu "Challenges".

O negocjacjach

Greckie władze prowadzą właśnie negocjacje w sprawie kolejnego pakietu pomocowego, tzw. bailoutu, ale rozmowy te na razie nie doprowadziły do porozumienia z wierzycielami, a zwłaszcza ze stawiającym trudne warunki MFW.

Do kwestii spornych należy między innymi reforma greckiego systemu emerytalnego i podatkowego oraz ochrona osób, które nie są w stanie spłacić pożyczek bankowych.

Według AP rozmowy, jakie grecki rząd prowadził z przedstawicielami kredytodawców (MFW, Europejski Bank Centralny, Unia Europejska) przez weekend oraz przez całą noc z niedzieli na poniedziałek, okazały się fiaskiem.

Jednak strona europejska utrzymuje, że dokonano "postępu w negocjacjach". - Rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek. Naszym celem pozostaje zamknięcie tych dyskusji najszybciej jak to możliwe - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Grecja droższa dla turystów:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane