• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Grecja dogadała się z kredytodawcami. Chce odkręcić kurek z 12 mld euro

Grecja dogadała się z kredytodawcami. Chce odkręcić kurek z 12 mld euro
Foto: Schutterstock Foto: Grecja dogadała się z kredytodawcami

Grecki rząd poinformował we wtorek, że zawarł porozumienie ze swymi kredytodawcami, UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w sprawie przeprowadzenia koniecznych reform, co otworzy ścieżkę do odblokowania 12 mld euro pożyczki przez kraje strefy euro.

"Doszliśmy we wszystkim do porozumienia, w tym co do 48 wstępnych kroków" warunkujących odblokowanie tej transzy pomocy finansowej - oświadczył minister finansów Grecji Euklid Cakalotos po długich negocjacjach z tzw. kwartetem reprezentującym międzynarodowych wierzycieli.

Kompromis bez szczegółów

Umowa obejmuje kompromis w kwestii zajmowania nieruchomości, która do tej pory blokowała postęp w rozmowach; wierzyciele chcą ułatwić ten proces, podczas gdy Ateny - dalej chronić większość zadłużonych gospodarstw domowych. Nie podano jednak szczegółów, na czym ów kompromis miałby polegać.

Projekt ustawy formalizującej uzgodnione kroki musi trafić we wtorek do greckiego parlamentu i w czwartek zostanie poddany pod głosowanie - sprecyzował minister.

Według źródła unijnego zespół roboczy eurogrupy ma ze swej strony przyjąć w tej sprawie uchwałę we wtorek, przed oczekiwaną w piątek decyzją państw strefy euro w sprawie odblokowania funduszy.

Chodzi o kolejną transzę pomocową w wysokości 2 mld euro oraz 10 mld euro bieżącego dokapitalizowania osłabionych greckich banków.

Porozumienie

Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności premier Aleksis Cipras podpisał w lipcu porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, ratującego kraj przed bankructwem. Zobowiązał się też do wprowadzenia dalszych trudnych reform.

W sierpniu Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Grecją udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro, z czego w październiku Ateny miały otrzymać 2 mld euro.

By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Od ponad tygodnia przedstawiciele "kwartetu" prowadzili w Atenach przegląd realizacji przez Grecję porozumienia z lipca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane