• rozwiń

Rosja w zaciszu gabinetów dopina Turecki Potok. Grecja bliska podpisania memorandum

Rosja w zaciszu gabinetów dopina Turecki Potok. Grecja bliska podpisania memorandum
Foto: Gazprom Foto: Grecja planuje podpisanie memorandum poparcia dla budowy gazociągu Turecki Potok

Grecja planuje podpisanie memorandum poparcia dla budowy gazociągu Turecki Potok; ma to nastąpić w czerwcu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, o czym poinformował cytowany w poniedziałek przez agencję TASS grecki minister energetyki.

- Co się tyczy forum ekonomicznego, które odbędzie się w Sankt-Petersburgu, to właśnie tam postaramy się podpisać tzw. memorandum o politycznym poparciu dla tego gazociągu między Grecją a Rosją. Do 18-20 czerwca (data petersburskiego forum - PAP) będziemy przygotowywać ten dokument, który będzie zawierać twierdzenie o politycznym poparciu - powiedział grecki minister ds. odbudowy produkcji, ochrony środowiska i energetyki Panajotis Lafazanis w wywiadzie dla telewizji Rossija-24.

Grecja liczy

Wartość greckiej części gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream) ma wynieść 2 mld dolarów - oświadczył minister Lafazanis. Podkreślił, że greckie firmy są bardzo zainteresowane budową i eksploatacją gazociągu.

- Obecnie wiemy już, że zajmować się tą sprawą będzie grecka państwowa kompania. Co więcej, jest już załatwiona kwestia finansowania. Szacuję wartość tego infrastrukturalnego projektu na około 2 mld dolarów - powiedział minister. Szczegółów nie podano. Agencja TASS nie podała też, kiedy szef greckiego resortu energetyki udzielił wywiadu rosyjskiej tv. Zaznaczyła jedynie, że sprawę budowy w Grecji mocy do transportu rosyjskiego gazu omówił z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Gazociąg do 2019 roku

Z informacji agencji RIA-Nowosti wynika, że Lafazanis był w Rosji w ubiegłym tygodniu, że rozmawiał także z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem i wiceszefem resortu finansów Siergiejem Storczakiem.

Wg agencji RIA-Nowosti Lafazanis i Nowak pozytywnie ocenili postępy w przygotowaniach do budowy na terenie Grecji gazociągu dla dostaw rosyjskiego gazu.

Strony, jak utrzymuje cytowane przez RIA-Nowosti greckie ministerstwo energetyki, mają zamiar zbudować gazociąg do roku 2019.

Turkish Stream to forsowany przez Gazprom nowy gazociąg przez Morze Czarne do Europy Południowej i Środkowej. Ma zastąpić magistralę South Stream (Gazociąg Południowy), od której układania koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską. Gazociąg ten w ostatnich miesiącach stał się jednym z kluczowych elementów polityki energetycznej Moskwy.

Gazprom zapowiedział, że do budowy tej magistrali przystąpi w pierwszej dekadzie czerwca, a jej pierwszą nitkę uruchomi w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki będzie w całości przeznaczony na rynek Turcji. Rosja i Turcja nie podpisały jednak jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tego gazociągu. Rosja nie ma też żadnych umów z Grecją o ułożeniu magistrali na jej terytorium.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane