• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Czarne chmury nad Atenami. Greckie firmy cierpią, gospodarka się zwija

Grecja: obroty małych i średnich firm spadły o połowę Odtwórz: Grecja: obroty małych i średnich firm spadły o połowę
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: 30 czerwca po raz pierwszy Grecja nie spłaciła wynoszącej 1,6 mld euro raty na rzecz MFW, stając się pierwszym krajem uprzemysłowionym zalegającym z płatnościami w stosunku do Funduszu | Video: Grecja: obroty małych i średnich firm spadły o połowę

Ścisła kontrola przepływu kapitału wprowadzona w Grecji 29 czerwca sprawiła, że obroty małych i średnich firm spadły średnio o połowę; w przypadku wielu przedsiębiorstw jest to jednak ponad 70 proc. - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek.

Sondaż przeprowadził instytut badawczy MARC w dniach od 21 do 27 lipca. Równie niepokojący jest wskaźnik zaufania menedżerów - stworzony przez firmę Markit indeks PMI (purchasing manager index), który spadł do poziomu 30,2 pkt choć jeszcze w lutym wyniósł 37,7.

Uważa się, że jeśli wskaźnik PMI przekracza 50 pkt., to gospodarka się rozwija; poniżej tego poziomu działalność gospodarcza się kurczy.

Małe i średnie firmy ucierpiały na kontroli przepływów kapitałowych, choć niedawno złagodzono nieco restrykcje i - w przypadku firm - zezwolono na transfery należności za granicę. Podlegają one jednak nadzorowi władz.

Najważniejszy filar greckiej gospodarki

Ale spółki skarżą się nadal na kłopoty z regulowaniem zagranicznych należności oraz trudności w sprowadzaniu surowców i towarów z importu.

AFP wyjaśnia, że małe i średnie firmy to najważniejszy filar greckiej gospodarki; z trudem zniosły one recesję w latach 2008 - 2013, a tymczasem Grecja znowu weszła w zastój gospodarczy i prognozowana recesja w tym roku ma wynieść między 2 a 4 proc.

Giełda w Atenach, która była zamknięta - tak ja banki - od końca czerwca - zakończyła w poniedziałek swój pierwszy dzień transakcji po pięciotygodniowej przerwie spadkiem głównego wskaźnika o 16,2 proc., co odzwierciedla obawy, że kryzys finansowy może zmusić Grecję do opuszczenia strefy euro. Wskaźnik ten obniżył się na otwarciu aż o 30 proc., by potem odrobić część spadku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane