• rozwiń
  • WIG20 2232.01 -0.75%
  • WIG30 2528.73 -0.80%
  • WIG 58709.90 -0.73%
  • sWIG80 11553.55 -0.32%
  • mWIG40 3749.85 -0.80%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Szef eurogrupy: głosowanie na "nie" postawi Grecję w bardzo trudnym położeniu

Foto: EPA Foto: Sytuacja w Grecji dramatycznie pogarsza się z dnia na dzień powiedzaił Dijsselbloem

Grecja nie wzmocni swej pozycji negocjacyjnej przed zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum. Głosowanie dotyczy tego, czy Grecy są przygotowani na przyjęcie bolesnego programu oszczędnościowego - podkreślił w czwartek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

- Głosowanie na "tak" zaoferuje lepsze perspektywy na podjęcie rozmów z międzynarodowymi wierzycielami, a głosowanie na "nie" postawi Grecję i Europę w bardzo trudnym położeniu - powiedział Dijsselbloem na posiedzeniu jednej z komisji holenderskiego parlamentu. Szef eurogrupy jest ministrem finansów Holandii.

Coraz gorsza sytuacja

Jak dodał, sytuacja w Grecji "dramatycznie pogarsza się z dnia na dzień", a Europejski Bank Centralny (EBC) aktualnie nie zapewnia płynności greckim bankom.

Dijsselbloem podkreślił, że zdecydowana większość Greków chce pozostania w strefie euro, a referendum pokaże, czy są oni przygotowani na zaakceptowanie bolesnego programu oszczędności.

Ciężko jest przezwyciężyć "fundamentalne różnice" między Gracją a Unią Europejską - ocenił, dodając że wszystkie rozmowy z Atenami zostały bardzo upolitycznione i były stratą czasu. Poza samą Grecją członkowie eurogrupy byli zjednoczeni - zauważył.

Grecy pocięli propozycję na kawałki

Zwrócił uwagę, że propozycje międzynarodowych instytucji dla Grecji "zostały pocięte na kawałki" przez greckich przywódców.

Uwagi szefa eurogrupy zdają się być - jak pisze agencja Reutera - odpowiedzią na środową wypowiedź premiera Grecji Aleksisa Ciprasa o tym, że głosowanie na "nie" w referendum pomoże w uzyskaniu lepszych warunków i silniejszej pozycji negocjacyjnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane