• rozwiń
  • WIG20 2105.48 -0.12%
  • WIG30 2408.31 -0.07%
  • WIG 55909.19 -0.37%
  • sWIG80 11562.17 -0.26%
  • mWIG40 3747.61 -0.22%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:22

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Grecja nie chce oszczędzać. "Nie zależy nam na kompromisie"

Foto: PAP/EPA Foto: Grecja ma czas do piątku, by wystąpić o przedłużenie programu pomocowego

Alexis Cipras, grecki premier powiedział we wtorek, że jego rząd nie śpieszy się z osiągnięciem porozumienia z krajami strefy euro. Dodał, że zależy mu zakończeniu zakończeniu programu oszczędnościowego, a nie kompromisie.

\Na posiedzeniu frakcji parlamentarnej Syrizy premier podkreślił, że Ateny pracują nad nowym, "uczciwym i wzajemnie korzystnym porozumieniem", ale nie pójdą na kompromis. Zapewnił, że jego partia - Syriza - zamierza dotrzymać obietnic i skończyć z programem oszczędności narzuconym Grecji przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za program ratujący kraj przed bankructwem.

- Weszło w zwyczaj, że nowo powołane rządy działały inaczej, niż to obiecywały przed wyborami. Powtarzam więc - my dla odmiany myślimy o tym, żeby faktycznie zrealizować nasze obietnice - powiedział.

Grecja zrywa z oszczędzaniem

W poniedziałek na spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, kończącego się 28 lutego, gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzyma dalszych pożyczek. W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem. Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnego programu pomocowego.

Spór Grecja-Niemcy

Cipras skrytykował też we wtorkowym wystąpieniu niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który poprzedniego dnia powiedział w wywiadzie radiowym, że żal mu Greków, bo wybrali rząd, który "zachowuje się w tej chwili dość nieodpowiedzialnie".

Grecki premier oświadczył, że ceni Schaeublego i pragnie mu po przyjacielsku powiedzieć, że "byłoby lepiej, gdyby żałował narodów, które chodzą ze spuszczoną głową". Podkreślił, że Grecja nikomu nie grozi, ale nie pozwoli się szantażować. - Nikt nie może rozmawiać z Grecją tak, jakby była ona kolonią - powiedział.

Schaeuble stoi na stanowisku, że nowy rząd w Atenach musi spełnić główne warunki programu ratunkowego. - Problem polega na tym, że Grecja przez długi czas żyła ponad stan i nikt nie chce już dawać jej pieniędzy bez gwarancji - powiedział w poniedziałek niemiecki minister i zaakcentował, że Ateny muszą realizować uzgodnione z kredytodawcami reformy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
Grecja mówi od początku, że nie chce spłacać długów - każdy by tak chciał - wziąć pożyczkę i jej nie spłacać...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane