• rozwiń

Raport: Grecki dramat

Grecja zawiesza współpracę z trojką. Czy porzuci euro?

Prof. Piotr Wawrzyk: to prosta droga bankructwa Odtwórz: Prof. Piotr Wawrzyk: to prosta droga bankructwa
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Grecki minister finansów Janis Warufakis rozmawiał z holenderskim odpowiednikiem Jeroenem Dijsselbloemem | Video: Prof. Piotr Wawrzyk: to prosta droga bankructwa

Grecja nie będzie dalej współpracować z kontrolerami tak zwanej trojki, skupiającej głównych dostarczycieli pomocy kredytowej dla stabilizowania jej finansów - oświadczył w piątek grecki minister finansów Janis Warufakis. Zamiast tego rząd Grecji będzie współpracował z "prawowitymi instytucjami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego".

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Agenda dpa donosi, że Warufakis powiedział, że trojka to "nielegalne i antyeuropejskie gremium".

- Nasz kraj odmawia współpracy z trojką - powiedział Warufakis po spotkaniu z szefem eurogrupy, ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem w Atenach.

Dlaczego?

Jak zaznaczył, forsowany przez trojkę - czyli Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny - program oszczędnościowy jest nie do zrealizowania, a naród grecki odrzucił go w wyborach w ubiegłą niedzielę.

Nowy minister finansów jest zagorzałym krytykiem warunków, na których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Już wcześniej przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju.

Dijsselbloem wezwał natomiast Greków do przestrzegania istniejących zobowiązań. Odrzucił jednocześnie przedstawioną przez nowy rząd Grecji propozycję międzynarodowej konferencji w sprawie redukcji jej zadłużenia. - Mamy już taką konferencję, a nazywa się ona eurogrupa - zaznaczył. Dodał, że "mówienie o jednostronnych posunięciach bądź ignorowanie poprzednich porozumień nie jest drogą naprzód".

Także Niemcy zdecydowanie odrzuciły w piątek sugestie, że Grecji można by umorzyć spłaty ratunkowych kredytów. Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger oświadczył, że "dyskusja o redukcji zadłużenia (Grecji) bądź o konferencji na temat tego zadłużenia jest oderwana od rzeczywistości". Podkreślił, że Grecja jest zobowiązana przestrzegać warunków programu ratunkowego (240 mld euro), na który zgodził się poprzedni rząd.

Porzucą euro?

Prof. Piotr Wawrzyk z katedry europeistyki WDiNP Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że trojka dla Greków była synonimem zła.

- Nowy rząd Grecji chce, aby odbyły się rozmowy z Unią Europejską, a nie trojką. Mają one ich zdaniem pozwolić na złagodzenie programu oszczędnościowego. Jednak problem polega na tym, że to nie tylko UE pomaga Grecji - twierdzi prof. Wawrzyk.

- Przy takim podejściu Grecy nie dostaną pieniędzy z UE, bo to podważenie najważniejszych reform, które wprowadził poprzedni rząd. To prosta droga bankructwa, a wątpię, aby UE przy takiej postawie rządu greckiego chciała pomóc Grecji - uważa prof. Wawrzyk.

Prof. Wawrzyk twierdzi, że wyjście Grecji ze strefy euro to daleko idąca perspektywa. - Grecja w najbliższych miesiącach nie będzie mogła wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych wobec depozytariuszy obligacji oraz społeczeństwa. Strefa euro jest bardziej gotowa do wyjścia Grecji z Eurolandu niż sama Grecja. Jednak taki scenariusz może politycznie nie opłacać się największym graczom unijnym np. Niemcom - twierdzi prof. Wawrzyk.

Dług

Grecja, której zadłużenie wynosi obecnie 177 proc. PKB, uniknęła bankructwa dzięki wielomiliardowym pakietom pomocowym udzielonym jej przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego tego roku.

Lewicowe greckie ugrupowanie Syriza, które wcześniej w tym miesiącu wygrało przedterminowe wybory parlamentarne, deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej polityki oszczędności budżetowych, wynegocjowania restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - co budzi niepokój inwestorów. Przywódca Syrizy, nowy premier Aleksis Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową, ratującą kraj przed bankructwem.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (18)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tedn
Jest też inne wyjście ogłoszenie bankructwa a wtedy guzik oddadzą, ale nie cieszyłbym się na miejscu Gangreny politycznej bo ty między innymi Ty właśnie zapłacisz to co powinni Grecy. Nie myśl, że EBC, MFW czy rządy UE nie odbiją sobie tego na nas.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrius
Jak 11 milionowy kraj mógł beztrosko rozwalić taką pomoc? Wniosek nasuwa się sam...Kraj nierobów i obiboków na którypracuje cała UE.
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FeRdEk_KiEpSkI
Czyli mamy rozumieć, że Gracja odda ponad 225 000 000 000 euro które UE wpompowała w ramach pomocy w ten biedny, kłamliwy naród, który miast je inwestować sukcesywnie je przejadał ??
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
Brzmi to jak jakaś próba wykręcenia się ze spłaty zaciągniętych zobowiązań (na które obecnie łożą inne kraje Europejskie!) i do tego chęć ponownego przyzwolenia na niegospodarność (fragment o złagodzeniu oszczędności budżetowych). Sorry, ale nie będziemy spłacać rządu, który nie ma zamiaru oszczędzać na sobie!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rottweiler Lowca zKomuchow
Polskie to tez czeka w niedalekiej przyszlosci.
 • 2
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tedy53
No, najpierw Niemcy muszą oddać potężne pieniądze pożyczone od Grecji w czasie II wojny. Tj ok 200mld euro w złocie.
Natomiast rząd zaczął oszczędności od siebie. Jeżdżą do pracy prywatnymi samochodami za prywatne pieniądze jak każdy Grek.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane