• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Niemcy "bacznie obserwują" Grecję. Dziś Ateny mają przyjąć kolejny pakiet reform

Ważny dzień dla Grecji. W parlamencie debata i głosowanie Odtwórz: Ważny dzień dla Grecji. W parlamencie debata i głosowanie
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecki parlament przyjmie kolejny reformy? | Video: Ważny dzień dla Grecji. W parlamencie debata i głosowanie

- Grecja musi wypełnić wszystkie warunki, inaczej pieniądze nie popłyną - ostrzegł w środę przewodniczący komisji ds. europejskich w niemieckim parlamencie Gunther Krichbaum. - Będziemy bacznie obserwować czy Ateny nie tylko przyjmą pakiet reform, ale też będą je wdrażać - podkreślił polityk w rozmowie z gazetą "Bild". Dziś w greckim parlamencie ma się odbyć debata nad projektem ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli.

Z kolei Alenxander Lambsdorf, jeden z niemieckich liberałów w Parlamencie Europejskim podkreślił, że "program pomocy nie może być wdrożony, jeśli rząd Grecji oddali się od swoich zobowiązań. Wtedy UE musiałaby natychmiast przerwać rozmowy - dodał.

W piątek do Aten mają przyjechać przedstawicieli wierzycieli - Komisji Europejskiej, EBC i MFW. Mają się spotkać z greckim rządem.

Ustawy przyjęte, teraz debata

Grecki rząd przedłożył we wtorek w parlamencie projekty ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli jako warunek rozpoczęcia rozmów o wielomiliardowym pakiecie ratunkowym dla Aten. Premier Aleksis Cipras ma czas do środy włącznie na przeforsowanie dokumentów w parlamencie.

Pierwszy pakiet wywołał rozłam w jego lewicowej, populistycznej partii Syriza i został przyjęty dzięki głosom proeuropejskiej opozycji. Drugi pakiet projektów ustaw, choć mniej kontrowersyjny, będzie testem dla tej osłabionej większości.

Wprowadza on m.in. do greckiego prawa unijną dyrektywę z 2013 roku o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD), która mówi, że od 2016 roku za kłopoty upadających banków jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i posiadacze obligacji. Mogą ucierpieć też posiadacze depozytów powyżej 100 tys. euro, ale ze strat mają być wyłączeni właściciele mniejszych, chronionych w UE depozytów.

W drugim pakiecie znalazły się również reformy cywilnych procedur sądowych mające na celu przyspieszenie i obniżenie kosztów procesów. Związek zawodowy sektora publicznego ADEDY zapowiedział demonstrację na środę wieczór, gdy w parlamencie trwać będzie debata. Zaplanowana jest ona na cały dzień - podkreśla Bloomberg.

Agencja dodaje, że rynki finansowe w Grecji pozostaną zamknięte co najmniej do czasu zakończenia głosowania. We wtorek premier Cipras tłumaczył swoim politycznym kolegom z Syrizy, że partia powinna dostosować się do nastrojów w społeczeństwie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane