• rozwiń
  • WIG20 2235.49 +0.07%
  • WIG30 2533.69 +0.09%
  • WIG 58842.32 +0.15%
  • sWIG80 11608.71 +0.32%
  • mWIG40 3749.77 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:26

Dostosuj

Temat: Grecja

Grecja nad gospodarczą przepaścią. "Pieniądze wystarczą do 8 kwietnia"

Grecja traci płynność finansową Odtwórz: Grecja traci płynność finansową
Foto: PAP/EPA Foto: Sytuacja Grecji jest tragiczna - ocenia KE. | Video: Grecja traci płynność finansową

Grecja ma płynność finansową tylko do 8 kwietnia - podał w niedzielę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS), powołując się na źródło w Komisji Europejskiej. Po tym terminie Ateny znajdą się w "sytuacji krytycznej".

Grecja ma płynność finansową tylko do 8 kwietnia - podał w niedzielę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS), powołując się na źródło w Komisji Europejskiej. Po tym terminie Ateny znajdą się w "sytuacji krytycznej".

Pośpiech wskazany

Rząd grecki musi się spieszyć - pisze "FAS", dodając, że po Wielkanocy zadłużonemu krajowi grozi bankructwo.

Jak zaznacza redakcja, premier Grecji Aleksis Cipras obawiał się, że już pod koniec tego miesiąca nie będzie w stanie zapewnić wypłaty wszystkich pensji. Komisja Europejska skorygowała teraz tę zapowiedź: "pieniądze wystarczą do 8 kwietnia". Tak wyliczyli eksperci na podstawie nowych liczb przekazanych przez stronę grecką - czytamy w niemieckiej gazecie. - Ciprasowi pozostają 2 tygodnie, by spełnić warunki kredytodawców - podkreśla "FAS".

Począwszy od 9 kwietnia sytuacja dla Aten stanie się krytyczna - ocenia źródło w KE. Grecja musi wtedy oddać MFW 467 mln euro. W połowie kwietnia konieczne będzie w dodatku refinansowanie krótkoterminowych obligacji na kwotę 2,4 mld euro.

Lista greckich reform

Grecja ma przedstawić w najbliższych dniach pełną listę konkretnych reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej części pomocy finansowej - takie ustalenie zapadło na spotkaniu przywódców Grecji, Francji i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji UE w Brukseli w nocy z czwartku na piątek. Wszystkie strony zgodziły się na przyspieszenie prac nad realizacją postanowień eurogrupy z 20 lutego w sprawie przedłużenia pomocy dla Grecji, by zakończyć je jak najszybciej.

Wypłata kolejnej raty pomocy finansowej dla Grecji ma nastąpić dopiero po pozytywnej ocenie reform przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane