• rozwiń

Grecja szuka pieniędzy, ale możliwości się kończą. Środków zabraknie za kilka tygodni?

Foto: PAP / EPA Foto: Grecji już w połowie marca grozi niewypłacalność 

Mimo porozumienia z Unią Europejską Grecji wyczerpują się możliwości pozyskiwania finansowania; jeśli Europejski Bank Centralny nie zezwoli Atenom na zwiększenie pułapu emisji obligacji, pieniądze skończą się za kilka tygodni - pisze w piątek Reuters, powołując się na źródła greckie i unijne.

Eurogrupa i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dali Grecji czas do końca czerwca na zrealizowanie warunków tzw. bailoutu, czyli pakietu pomocowego powiązanego z koniecznością przeprowadzenia reform. Dzięki temu Ateny otrzymają jeszcze 7,2 mld euro, ale nie uzyskają żadnych dodatkowych funduszy, dopóki zagraniczni kredytodawcy nie dokonają przeglądu i oceny realizacji wymaganych reform.

Oznacza to, że Grecji, która nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy na rynku, grozi niewypłacalność już w połowie lub pod koniec marca.

Minister finansów Grecji ostrzegł już, że Ateny będą miały w marcu problem z zapłaceniem MFW 1,5 mld euro. Według źródeł Reutera w eurogrupie, europejscy politycy liczą na to, że perspektywa niewypłacalności skłoni jednak Grecję do szybkiego ustalenia programu reform i wdrożenia ich.

Jest dobrze?

Na razie jednak rząd grecki stara się sprawiać wrażenie, że sytuacja jest pod kontrolą, a pieniądze uda się pozyskać dzięki emisji krótkoterminowych obligacji skarbu państwa. - W chwili obecnej grecka gospodarka może pokryć swe potrzeby finansowe, nie uciekając się do pożyczek, np. zwiększając emisję obligacji rządowych. To decyzja, którą Europejski Bank Centralny (EBC) może i powinien podjąć - powiedział rzecznik rządu w Atenach Gabriel Sakelaris.

Problem polega na tym, że kredytodawcy Grecji, a wśród nich EBC, ustalili limit emisji tych walorów na 15 mld euro i Grecja osiągnęła już ten pułap. EBC może się więc nie zgodzić na kolejną emisję obligacji.

Większy limit?

Reuter podaje, że na razie eurogrupa również wyklucza zezwolenie Atenom na zwiększenie limitu emisji papierów dłużnych, między innymi dlatego, że na dłuższą metę sprowadza się to do finansowania rządu przez bank centralny.

Grecki rząd przedstawił kredytodawcom plan reform, który na razie pomija politycznie niebezpieczne środki uzdrawiania finansów państwa, jak cięcia emerytur, zwiększenie podatków i redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym.

EBC i MFW skrytykowały jednak ten plan i raczej nie należy się spodziewać, że Ateny uzyskają jakieś dodatkowe pieniądze lub pozwolenie na emisję obligacji - pisze Reuters.

Grecki minister finansów podgrzewa jeszcze atmosferę mówiąc, że "Grecja użyła >>kreatywnej dwuznaczności<, aby wywalczyć koło ratunkowe w postaci pożyczki od międzynarodowych partnerów". - Jesteśmy dumni z poziomu tych dwuznaczności - powiedział Janis Warufakis w wywiadzie telewizyjnym. Grecki minister finansów sugerował, że Ateny były zachęcane przez europejskich partnerów do korzystania z takiej właśnie taktyki.

Już brakuje

Tymczasem jednak dane ze stycznia wykazały, że w dochodach państwa z podatków zabrakło około miliarda euro, co jeszcze utrudnia sytuację finansową Grecji.

Pole manewru greckiego rządu zawęża się nie tylko ze względu na brak pieniędzy i presję ze strony MFW, EBC i eurogrupy. W czwartek na ulicach Aten doszło do pierwszej od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej Syrizy demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Wbrew obietnicom?

Reuters zwraca uwagę, że zawarte w minionym tygodniu porozumienie z kredytodawcami Grecji wywołało niezadowolenie nawet w łonie Syrizy. Skrajna lewica zarzuca rządowi, że wycofuje się ze składanych przed wyborami obietnic, w tym położenia kresu bardzo niepopularnemu programowi pomocowemu UE i MFW.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane