• rozwiń

Temat: Grecja

Grecja uchwaliła "historyczny budżet". Ale negocjacje z kredytodawcami będą trudne

Grecja uchwaliła "historyczny budżet" Odtwórz: Grecja uchwaliła "historyczny budżet"
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Uchwalony budżet zakłada, że gospodarka grecka wzrośnie w 2015 r. o 2,9 proc. | Video: Grecja uchwaliła "historyczny budżet"

Parlament grecki uchwalił w nocy z niedzieli na poniedziałek budżet na rok 2015, który zakłada m. in. zmniejszenie deficytu i wzrost gospodarczy na poziomie 2,9 proc. Eksperci oceniają jednak, że Grecję czekają trudne negocjacje z kredytodawcami.

Ustawę budżetową uchwalono po pięciodniowej debacie, stosunkiem głosów 155:134 przy 1 głosie wstrzymującym się. Jeden deputowany niezależny, poprzednio reprezentujący Demokratyczną Lewicę, przyłączył się do rządzącej koalicji popierając rządowy projekt budżetu.

Prawie trzy procent

Uchwalony budżet zakłada, że gospodarka grecka wzrośnie w 2015 r. o 2,9 proc. a nadwyżka podstawowa, która nie uwzględnia spłaty odsetek od bardzo wysokiego zadłużenia, wyniesie 3,3 mld euro, czyli 3 proc. PKB. Wierzyciele Grecji oceniają jednak, że będzie ona dużo niższa.

Deficyt budżetowy ma zmniejszyć się do 338 mln euro (0,2 proc. PKB) z 1,3 proc. w tym roku.

- Jestem przekonany, że wkrótce osiągniemy porozumienie z >>trojką<< (Unia Europejska, Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) - powiedział w parlamencie, po głosowaniu, minister finansów Gikas Harduwelis.

Wtórował mu premier Antonis Samaras mówiąc: - Po wielu dziesięcioleciach nasz kraj ma zrównoważony budżet. To historyczny moment. Dodał, że "różnice dzielące nas od szacunków >>trojki<< znacznie zmniejszyły się.

Przyszłe negocjacje

Eksperci oceniają jednak, że Samarasa czekają jednak bardzo trudne negocjacje z "trojką" kredytodawców. Stawką tych rozmów będzie przekonanie ich, że budżet oparty jest na zdrowych założeniach a ich osiągnięcie nie będzie wymagało nowych posunięć oszczędnościowych. Od wyniku tych rozmów będzie zależało udzielenie Grecji ostatniej transzy pomocy finansowej (1,8 mld euro) w ramach drugiego planu ratunkowego dla tego kraju uzgodnionego w 2012 r.

Wypłatę kolejnych transz pomocy "trojka" uzależniła od realizacji, pod jej nadzorem, programu uzdrowienia gospodarki greckiej po kryzysie zadłużeniowym z 2010 r.

Po zaprezentowaniu projektu budżetu w listopadzie, "trojka" zażądała dodatkowych cięć w wydatkach na sumę 3,5 mld euro, lub wprowadzenia nowych podatków. Samara ocenił te żądania jako "nierozsądne".

Thomas Wieser, przewodniczący Euro Working Group, która przygotowuje posiedzenia ministrów finansów krajów UE (Eurogrupy) przyznał niedawno w wywiadzie prasowym, że między Grecją i jej kredytodawcami "istnieją rozbieżności dotyczące budżetu, zakresu finansowania, likwidacji zaległości podatkowych, podatku VAT i niestety wielu innych zagadnień".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane