• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami

Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami Odtwórz: Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro | Video: Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami

Rząd Grecji liczy na zawarcie porozumienia z wierzycielami do 18 czerwca; w sobotę rano greccy negocjatorzy spotkają się ponownie w Brukseli z przedstawicielami kredytodawców - głosi wydany w piątek po południu komunikat rządu w Atenach.

Zespół grecki przedstawi zmodyfikowaną propozycję porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla Aten - podały służby prasowe rządu, nie precyzując, czy Grecja przyjmuje warunki stawiane przez wierzycieli.

Nowa propozycja Grecji

Anonimowy przedstawiciel greckich władz powiedział, że nowa propozycja koncentruje się na uzgodnieniach dotyczących budżetu, rząd jednak nie zgadza się na podniesienia podatku VAT na elektryczność, czego domaga się UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Greckie źródła rządowe zaprzeczyły też w piątek wieczorem doniesieniom o tym, że Atenom nakazano przedłożyć zmodyfikowane propozycje porozumienia w ciągu 24 godzin.

Premier Grecji Aleksis Cipras rozmawiał w piątek telefonicznie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - poinformował przedstawiciel greckiego rządu, ale nie ujawnił szczegółów tej rozmowy.

Coraz goręcej

W piątek partnerzy Aten zaczęli otwarcie wspominać o możliwej niewypłacalności Grecji, co - jak komentuje AFP - było dotąd tematem tabu.

O tym, że taka ewentualność jest przedmiotem dyskusji, poinformował minister finansów Litwy Rimantas Szadzius. "Niewypłacalność Grecji jest omawiana (...), abyśmy mogli przygotować się na najgorszy scenariusz" - powiedział AFP jeden z uczestników negocjacji.

Anonimowe źródła agencji Reutera w greckim rządzie zaprzeczyły tym informacjom, choć unijni rozmówcy tej agencji potwierdzili komentarz ministra Szadziusa.

Grecka giełda zareagowała na te doniesienia 6-procentowym spadkiem; spadły też notowania na innych europejskich parkietach.

W czwartek rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował, że z powodu braku postępu w negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji MFW wycofuje swoich negocjatorów do Waszyngtonu.

Ważne spotkanie

Ministrowie finansów strefy euro spotkają się w Luksemburgu 18 i 19 czerwca; w piątek rzecznik MFW zapowiedział, że w spotkaniu weźmie udział szefowa Funduszu Christine Lagarde.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane