• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Grecja mięknie. Bloomberg: porozumienie w 48 godzin

Grecja mięknie. Bloomberg: porozumienie w 48 godzin Odtwórz: Grecja mięknie. Bloomberg: porozumienie w 48 godzin
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Grecja idzie na ustępstwa. Porozumienie w 48 godzin? | Video: Grecja mięknie. Bloomberg: porozumienie w 48 godzin

48 godzin - tyle ma grecki premier Aleksis Cipras na podjęcie decyzji, które zaspokoją żądania trojki i doprowadzą do porozumienia między Atenami a wierzycielami. Bez pozytywnego zakończenia, trwających pięć miesięcy, negocjacji strefie euro grozi podział - pisze agencja Bloomberg.

Grecki rząd zaproponował w końcu plan reform, które mogą zwiększyć wpływy budżetowe. Jak podaje Bloomberg zestaw reform zaczyna się zbliżać do tego, czego od Aten oczekują wierzyciele, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Co ważne przyśpieszy to negocjacje na tyle, że do przełomu może dojść już w środę, a ostateczne porozumienie może zostać podpisane pod koniec tygodnia.

Będzie przełom?

Zdaniem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel oferta Greków stanowi "pewien krok do przodu". - Propozycje tamtejszego rządu idą w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze mnóstwo pracy, a czasu jest bardzo mało - mówiła po zakończeniu szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że grecki rząd zaproponował ustępstwa w emeryturach, czyli przyjęcie rozwiązań, które mają zniechęcać do wcześniejszego pobierania świadczeń, a także podwyższenie podatków. Chodzi o rozszerzenie listy produktów i usług z 23-procentową stawką VAT, a także podniesienie podatku od zysku przedsiębiorstw z 26 do 29 proc. Rząd ma też jednorazowo objąć 12 proc. podatkiem wszystkie większe niż 0,5 mln euro zyski firm.

Ponadto władze w Atenach zaproponowały wprowadzenie podatku od reklam telewizyjnych i objęcie podatkiem od luksusu łodzi i jachtów powyżej 10 metrów, a także redukcję wydatków na wojsko. Według wyliczeń Aten wszystkie te działania miałby poprawić wynik sektora finansów publicznych o 1,5 proc. PKB w tym roku, a w przyszłym o prawie 3 proc.

Na wieści o złożonych propozycjach dobrze zareagowali inwestorzy. Na wartości zyskały zarówno grecka giełda, jak i obligacje.

Dalsze negocjacje

Kolejne spotkanie ministrów finansów strefy euro zaplanowano na środę. Oczekuje się, że przygotują oni decyzje na czwartkowo-piątkowy szczyt Unii Europejskiej.

- Negocjacje z wierzycielami będą kontynuowane w ciągu najbliższych 48 godzin, aby osiągnąć całkowite i stabilne rozwiązanie - powiedział dziś Cipras.

Czasu jest coraz mniej, a tykanie zegara jest coraz głośniejsze. Wszystko przez to, że 30 czerwca, czyli dokładnie za tydzień wygasa obecny program ratunkowy dla Grecji. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ober
Znając Greków to będą tak wozić Unię z Przywódcami EUROPY jeszcze długi czas a Kopacz się przygotowała !!!!Lemingi słuchać !!!
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
trzymam kciuki, żeby się NIE dogadali. Bankructwo Grecji to zdjęcie wielkiego obciążenia z pozostałych Europejczyków, którzy dziś muszą się czuć jak straszni frajerzy dopłacając Grekom do 4 godzinnej sjesty!
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Reth
Do roboty, obiboki. Unia podżyrowała wasze długi po 670 euro na łebka każdego obywatela strefy euro (nie mylić ze wszystkimi obywatelami Unii, Polska nie jest w strefie euro). Trzy lata temu Unia Grekom odpuściła 100 mld Euro długu! I co? Pstro! Nogi na stół. Dali 100, dadzą więcej, hahaha.. piękne jest życie Greka:/
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane