• rozwiń
    • WIG20 2212.15 +1.32%
    • WIG30 2500.06 +1.21%
    • WIG 57986.45 +0.99%
    • sWIG80 11453.40 +0.21%
    • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Strefa euro

Grecja nareszcie gotowa do kompromisu. "Propozycja jest punktem wyjścia"

Foto: PAP/EPA/ YANNIS KOLESIDIS Foto: Premier greckiego rządu Aleksis Cipras

Rząd Grecji uważa swoją propozycję reform dla kredytobiorców jako podstawę transakcji, ale jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział w poniedziałek na konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych opcji, żeby osiągnąć porozumienie.

- Nasza propozycja jest punktem wyjścia - stwierdził Gabriel Sakellaridis.

"Otwarta dyskusja"

- Misją greckiej delegacji jest zbadanie możliwości realizacji rozwiązania, które spełnią obie strony - poinformował rzecznik rządu.

Sakellaridis zapytany o przedłużenie greckiego dofinansowania powiedział, że "wszystkie kwestie są otwarte i będą przedmiotem dyskusji".

Rzecznik zapewnił również, że uciekanie się do przyspieszonych wyborów nie jest częścią rządowych planów.

Jak powiedział, Ateny szukają porozumienia z wierzycielami, aby móc uniknąć ruchów podobnych do tych z poprzedniego tygodnia, kiedy Grecja opóźniła płatność do MFW.

Ostatnia oferta wierzycieli

W środę Cipras rozmawiał w Brukseli z szefami KE i eurogrupy. Podczas tego spotkania przedstawili mu oni kolejny plan, którego celem jest odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji. Chodzi o ok. 7,2 mld euro; w zamian kredytodawcy domagają się jednak kontynuowania reform i cięć budżetowych na kwotę ok. 3 mld euro; kontrpropozycje Aten opiewają na ok. 1,8 mld euro.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i partnerami ze strefy euro, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Do końca czerwca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro. W czwartek Fundusz poinformował, że Grecja chce połączyć cztery płatne w czerwcu transze zobowiązań w jedną, płatną 30 czerwca.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane