• rozwiń
  • WIG20 2337.92 +0.71%
  • WIG30 2674.68 +0.70%
  • WIG 60885.01 +1.15%
  • sWIG80 11909.71 +0.36%
  • mWIG40 4037.73 +0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:45

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Cipras obiecuje wyciągnąć kraj z kryzysu do 2019 roku

Cipras obiecuje wyciągnąć kraj z kryzysu do 2019 roku

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.

- Trzeba szybko wdrożyć to, co ustaliliśmy z wierzycielami, w celu zakończenia pierwszej oceny programu przez wierzycieli i rozpoczęcia rozmów o redukcji zadłużenia - powiedział Cipras ministrom pięć dni po ponownym zwycięstwie jego lewicowej partii, Syrizy, w wyborach parlamentarnych.

Zwrócił uwagę na konieczność restrukturyzacji długu , by był on bardziej do udźwignięcia przez Grecję.

Co z długami?

Dodał, że kolejnym z głównych zadań rządu jest rekapitalizacja banków w celu zapewnienia im płynności.

Zapewnił, że wyjście Grecji z kryzysu do końca obecnej kadencji parlamentu, tj. do 2019 r., jest "jak najbardziej osiągalnym celem, o ile odważymy się na poważne reformy i zmiany". - Musimy pracować na rzecz ponownego zapewnienia, tak szybko jak się da, finansowej stabilności i przywrócenia normalności w systemie bankowym - dodał premier.

- Restrukturyzacja długu obniży ryzyko inwestycji i sprawi, że nasza gospodarka będzie znowu atrakcyjna dla inwestorów - zapewnił.

Porozumienie

Lipcowe porozumienie Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładające pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm, zostało zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

Nowy rząd Grecji Ciprasa został zaprzysiężony w środę. Według greckich mediów skład jest wyraźnym sygnałem, że będzie on kontynuował politykę reform i porozumienia z wierzycielami. Ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy trzyletni pakiet pomocowy. Pierwszym zadaniem Cakalotosa będzie wprowadzanie w życie planu ratunkowego. Stanowisko wiceministra finansów objął Jeorjos Huliarakis, który był w zespole negocjacyjnym Grecji podczas rozmów z wierzycielami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane