• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raport: Grecki dramat

Grecja chce rozmawiać o długu. “Zrobimy wszystko, aby osiągnąć porozumienie”

Foto: PAP/EPA Foto: Grecki rząd apeluje do unijnych partnerów o udzielenie jej "finansowania pomostowego"

Grecja dołoży wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie z partnerami ze strefy euro na temat przyjęcia nowego programu wsparcia - powiedział Gabriel Sakellaridis, rzecznik greckiego rządu.

- Zrobimy wszystko, co możemy, aby osiągnąć porozumienie na poniedziałkowym spotkaniu - mówił Gabriel Sakellaridis w telewizji Skai TV. 

Będzie porozumienie?

- Celem zespołu negocjacyjnego jest wypracowanie wniosku, który będzie przedstawiony grupie roboczej w poniedziałkowe południe. Po południu chcemy znaleźć rozwiązanie - wyjaśnił i dodał, że Ateny pozostają przeciwne reformom, które osłabiają socjalną politykę państwa. - Zależy nam na korzystnym porozumieniu dla obu stron. W takim kierunku zmierzamy - twierdzi.

W czwartek rząd w Atenach zgodził się na podjęcie rozmów z wierzycielami. Następnie uzgodniono, że przedstawiciele instytucji po stronie pożyczkodawców, a także reprezentanci władz greckich mają bezzwłocznie zacząć prace, aby znaleźć "wspólny grunt" pomiędzy obecnie trwającym programem i mającym nastąpić po nim porozumieniem proponowanym przez rząd premiera Aleksisa Ciprasa.

Negocjacje

Porozumienie pomostowe proponowane przez Ateny przewiduje m.in. odwołanie 30 proc. memorandum w sprawie greckich reform i zastąpienie ich 10 nowymi działaniami. Grecy proponują, by ten nowy program został uzgodniony z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Nowy lewicowy rząd Grecji  zapowiada, że nie wystąpi o przedłużenie programu pomocy kredytowej, który wygasa 28 lutego. Apeluje do unijnych partnerów o udzielenie jej "finansowania pomostowego", które pozwoli na przygotowanie planu uzdrawiania gospodarki i restrukturyzacji długu. Większość krajów strefy euro sceptycznie podchodzi do postulatów Greków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane