• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Niskie ceny ropy i silny dolar przyhamowały amerykańską gospodarkę. Ale ma być lepiej

Niskie ceny ropy i silny dolar przyhamowały amerykańską gospodarkę. Ale ma być lepiej
Foto: sxc.hu Foto: Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2015 r. spadł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk

W I kw. PKB USA spadł o 0,7 proc. po korekcie. Mniej niż spodziewał się rynek - podał Departament Handlu USA. Ekonomiści spodziewają się poprawy sytuacji w II kw.

Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2015 r. spadł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartał - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się spadku PKB w I kwartale 2015 r. o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Pierwsze wyliczenie wskazywało na wzrost PKB o 0,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Był to wówczas wynik niższy od konsensusu rynkowego, który zakładał wzrost o 1 proc.

W IV kwartale 2014 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Optymistyczne prognozy

Ekonomiści oceniali pod koniec kwietnia, że to niskie ceny ropy i silny dolar wpłynęły na osłabienie amerykańskiego eksportu i inwestycji, co negatywnie odbiło się na wzroście PKB w I kwartale. Spodziewają się oni jednak poprawy sytuacji w II kw., gdy ekspansji gospodarczej zaczną sprzyjać czynniki sezonowe oraz wzrost konsumpcji prywatnej.

Odnotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 24 kwietnia o 2,3 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 2,3 proc., a w porównaniu do wartości sprzed roku wskaźnik jest teraz o 33,7 proc. wyższy.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w marcu przez Amerykanów, wzrosła miesiąc do miesiąca o 1,1 proc. - podało pod koniec kwietnia Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane