• rozwiń

Gospodarczy cud w Irlandii. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe"

Gospodarczy cud w Irlandii. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe"
Foto: Shutterstock Foto: Irlandczycy nie mają wrażenia, że doświadczają 26-procentowego wzrostu - wyjaśnia "L'Obs"

Irlandia ogłosiła we wtorek, że jej wzrost gospodarczy w roku 2015 wyniósł 26,3 proc. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe" - napisał w środę francuski "L'Obs". Tygodnik wyjaśnia, że gwałtowny skok PKB wynika z przeniesienia do Irlandii siedzib wielu amerykańskich korporacji.

Ponad 26 proc. wzrostu to "liczba halucynogenna" - pisze francuski magazyn, przypominając, że ostatnie prognozy, i tak już imponujące, wskazywały na 7,8 proc. wzrostu.

"Irlandczycy nie mają jednak wrażenia, że doświadczają 26-procentowego wzrostu (...). Oczywiście, gospodarka Irlandii jest dynamiczna, ale nie do tego stopnia" - wyjaśnia "L'Obs".

Cud gospodarczy

Ten magiczny przyrost "tłumaczą czynniki dość wyjątkowe. Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw ulokowało swoje aktywa lub nawet swe centrale w tej małej gospodarce, w której podatek od firm  wynosi 12,5 proc. i jest bardzo atrakcyjny. "To sprawiło, że sztucznie napompowano PKB" - pisze tygodnik.

W 2015 roku w Dublinie rozpoczęło działalność się wiele grup amerykańskich. Najczęściej odbywało się to poprzez kupno małej irlandzkiej firmy, a następnie przeniesienie - przynajmniej oficjalnie - swej siedziby do Irlandii. Są to np. Allergan, Perrigo i Jazz (sektor farmaceutyczny), Tyco (usługi dotyczące bezpieczeństwa), czy Medtronic (technologie medyczne) - wylicza "L'Obs".

Poprawia to statystyki gospodarcze, ale nie tworzy zbyt wielu miejsc pracy - podkreśla tygodnik. Przypomina też, że Irlandia "to międzynarodowa czarna dziura podatkowa, którą wspólnota międzynarodowa stara się zasypać".

Bardzo niski podatek korporacyjny (CIT) daje Irlandii dużą przewagę konkurencyjną wobec innych krajów europejskich, w których jest on wyższy. Ponadto ułatwia to wielkim korporacjom "optymalizowanie podatków", w sposób, który prezydent Barack Obama uznał za "niezdrowy dla amerykańskiej gospodarki" - kontynuuje "L'Obs".

Transfer zysków

Ekonomistka Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Catherine Mann mówi, że działalność gospodarcza, jaką przyciąga Irlandia "jest dość sztuczna". W praktyce wygląda to często tak, jak w przypadku Facebooka, Google'a, czy Apple'a, które wprawdzie ulokowały swe operacje biznesowe w Irlandii, ale zyski przesuwane są "do bardziej egzotycznych rajów gospodarczych" - konkluduje "L'Obs".

W kwietniu prezydent Obama publicznie pochwalił ogłoszone przez ministerstwo finansów USA kroki mające na celu przeciwdziałanie zjawisku zwanemu "inwersją podatkową" (po angielsku tax inversion). Chodzi o ucieczkę korporacji do takich krajów, jak Irlandia, gdzie obowiązują znacznie niższe obciążenia podatkowe.

Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Ciemne chmury nad polską gospodarką?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KuLla
Oto właśnie wspaniała polityka gospodarcza zjednoczonej UE. Ci goście z KE brną jak dzieci we mgle.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
karkadiusz
Unia powinna zająć się takimi krajami jak Lichtenstein, Szwajcaria czy Luksemburg. Okradanie danego społeczeństwa z wypracowanego w nim dochodu powinno być niedopuszczalne.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
I próbują wprowadzić wspólną politykę fiskalną tylko... poszczególne kraje nie bardzo chcą.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaczdonald
Hahhaa, a będzie jeszcze lepiej jak Irlandia zostanie w EU, a Anglia wyjdzie :P
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane