• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Darmowe zakwaterowanie za opinię. Nietypowa oferta niemieckiego miasta

Görlitz w Niemczech oferuje darmowe zakwaterowanie za opinię Odtwórz: Görlitz w Niemczech oferuje darmowe zakwaterowanie za opinię
Görlitz w Niemczech oferuje darmowe zakwaterowanie za opinię "Źródło: tvn24bis"

Bezpłatne zakwaterowanie w zamian za opinię – taką niezwykłą ofertę przygotowało dla przybyszy niemieckie Görlitz. Działania mają pomóc w walce z postępującym spadkiem liczby mieszkańców miasta.

Görlitz to najbardziej wysunięte na wschód miasto Niemiec. Piękna pastelowa starówka przyciąga rocznie 140 tys. turystów. Jak jednak pisze "The Guardian", miasto zmaga się ze znacznymi problemami.

W Görlitz występują najniższe płace w Niemczech. Miasto zmaga się też ze stałym ubytkiem liczby mieszkańców. Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku, większość z nich wyjechało na zachód kraju, co przełożyło się na spadek populacji miasta o 25 proc. W 2013 roku wyniosła ona 54 tysiące osób.

Mieszkanie za opinię

Chcąc zawalczyć z depopulacją, urzędnicy wpadli na pomysł, by zacząć oferować bezpłatne miesięczne zakwaterowanie w mieście.

Póki co do programu wpłynęło 150 wniosków. Dwie trzecie z nich złożyli mieszkańcy dużych miast. Programem zainteresowały się też osoby z Węgier, Czech, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- Kiedy aplikowaliśmy, myśleliśmy, że program  ma przekonać ludzi do przeprowadzki do Görlitz – powiedział jeden z uczestników projektu. – Teraz czujemy, że nie ma znaczenia, czy zostaniemy tutaj po czterech tygodniach, czy nie – dodał.

Miasto posiada siedem tysięcy wolnych mieszkań, a bezrobocie jest trzy razy wyższe niż średnia w całym kraju.

Chociaż władze miasta mają nadzieję, że niektórzy przeprowadzą się na stałe, głównym celem programu jest uzyskanie opinii uczestników programu. Informacje zebrane z wywiadów i kwestionariuszy mają pomóc w ożywieniu mniejszych niemieckich miast – Chcemy dowiedzieć się więcej o tym, czego ludzie potrzebują, a jeżeli zdecydują się na przeprowadzkę - o tym jaka była ich motywacja – powiedział odpowiedzialny za program Robert Knippschild.

Inne miasta już eksperymentowały z pomysłami na zwabienie nowych mieszkańców, oferując im zachęty w postaci zakwaterowania. Pierwszym z nich było Detroit, które wprowadziło program płacenia obiecującym młodym specjalistom za życie i pracę w mieście przez rok. Dzisiaj takie rozwiązana są stosowane w wielu miejscach, od greckiej wyspy Antikythera po Candelę we Włoszech, czy w amerykańskiej Tulsie w stanie Oklahoma.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane